Земельна комісія обіцяє запропонувати чернігівській раді мораторій на забудову Кордівки

Під час засідання земельної комісії Чернігівської міської ради, 18 грудня, представники ініціативної групи, мешканці будинків по вулиці Савчука, винесли питання щодо впровадження мораторію на забудову лісопарку Кордівка в Чернігові.
Наразі ситуація загострилася щодо забудови ділянки по вул.Савчука 7-В. По словам жителів довколишніх будинків, забудовник ДП «Укрсівербуд» поновив вирубку зеленої зони за цією адресою.
Додамо, що скандал навколо планів будівництва в Кордівці триває з 2008 року.
Під час засідання земельної комісії, депутати міської ради Олксандр Ковальов, Олег Шеремет, Сергій Масленніков та Іван Бакшун запевнили представників громадськості, що земельна комісія рекомендуватиме накласти мораторій на забудову в межах Кордівки.
Водночас, 18 грудня Депутатська фракція ВО «Батьківщина» у Чернігівській міській раді зареєструвала проект рішення міськради на сесію, яка відбудеться 26.12.14., по захисту Кордівки, «Про впровадження мораторію на забудову зони природних ландшафтів, обмеженої вулицями Савчука В. Інтернаціоналістів Берегова (парк 50 років ВЛКСМ- лісопарк Кордівка)», якій був напрацьований разом з представниками громадськості та експертами.
Щодо питань подальшої долі парку то громадяни міста, громадські організації виступають з ініціативою:
- розробити проект благоустрою паркової зони без забудови з метою створення з цієї території зеленої перлини м. Чернігова;
- реалізувати соціальне партнерство влади та громади в цьому проекті облаштувавши зелену зони, з спільним фінансуванням за рахунок коштів місцевого бюджету та благодійних внесків громадян та організацій.
Нагадаємо, що минулими вихідними, жителі Чернігова провели акцію протесту проти забудови Кордівки. Громадяни шипували дерева: забивали у дерева цвяхи під кутом. Щоб робітники не постраждали, їм на деревах вивішували попередження й таблички з літерою «Ш» — «шиповане».
Чи буде ухвалений проект рішення залежить від позиції всіх депутатів. Нижче подаємо проект рішення. Також і пояснювальну записку, у якій йде мова про суть конфлікту забудови Кордівки.
Проект
Україна
ЧЕРНІГІВСЬКА МІСЬКА РАДА
(сорок шоста сесія шостого скликання)
РІШЕННЯ
від __________________ 2014 р.
м. Чернігів
Про впровадження мораторію на забудову зони природних ландшафтів, обмеженої вулицями Савчука В. Інтернаціоналістів Берегова (парк 50 років ВЛКСМ- лісопарк Кордівка)
Керуючись статтями 140 та 146 Конституції України, статтями 31 і 59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», відповідно до статті 29 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», враховуючи соціальну напругу пов’язану з забудовою зони природних ландшафтів, обмеженої вулицями Савчука-В. Інтернаціоналістів-Берегова (парк 50 років ВЛКСМ – лісопарк Кордівка), з метою захисту інтересів мешканців міста Чернігова, Чернігівська міська рада вирішила:
1. Запровадити до 1 січня 2017 року мораторій на забудову зони природних ландшафтів, обмеженої вулицями Савчука-В. Інтернаціоналістів-Берегова (парк 50 років ВЛКСМ- лісопарк Кордівка), в порядку, встановленому чинним законодавством.
2. Контроль за виконанням цього рішення покласти на заступника Чернігівського міського голови Бережного В. М. та постійну комісію міської ради з питань архітектури, будівництва та регулювання земельних відносин (Тарасовець Ю.М.).
Міський голова О.В. Соколов
ПОЯСНЮВАЛЬНА ЗАПИСКА
до проекту рішення Чернігівської міської ради
«Про впровадження мораторію на забудову зони природних ландшафтів, обмеженої вулицями Савчука В. Інтернаціоналістів Берегова (парк «50 років ВЛКСМ»- лісопарк Кордівка)»
На супутниковому знімку наведено частину лісопаркового масиву Кордівка в межах вулиць Савчука-Воїнів Інтернаціоналістів-Берегова (за радянських часів цей парк був іменований «50 років ВЛКСМ»). Знімок свідчить що це суцільний листвяний ліс, частина якого багаторічні дуби, навесні це заплава річок Десна та Стрижень, землі масиву частково заболочені, до того ж ця місцевість являє собою сформовану екологічну систему з притаманною їй флорою та фауною, тобто «ландшафтна рекреаційна зона загальноміського значення»
Але 2007 року ДП «УкрСіверБуд» поклало око на зелену зону та за домовленістю з посадовими особами та з рішенням Чернігівської міської ради 31.05.2007 отримало дозвіл на розробку проекту відведення на земельну ділянку по вул. Савчука 7-в.
Вже тоді громадськість почала бити на сполох, безрезультатно зверталась зі скаргами до міського голови, до архітектури і до самого забудовника, але бажання будувати в лісопарку ДП «УкрСіверБуд» затьмарило розум.
Зрозуміло, що будувати в зеленій зоні не було підстав, але зв’язки дозволяли і дуже кортіло розмістити на місці дубів новобудову, тому ДП «УкрСіверБуд» замовило УДНДІП «Діпромісто» розробити «Містобудівне обґрунтування розташування житлового будинку Савчука 7-в», яке міська рада затвердила 21.11.2007, а також надала в оренду (увага) 0,2354 гапо вул. Савчука 7-в.
Увага! На цій же сесії (22 сесія 5 скликання) 21.11.2007 відбувається зміна цільового призначення частини лісопарку Р-2 «Ланшафтно-рекріаційна зона загальноміського значення» на Ж-2-р «Житлова зона багатоквартирної забудови з обмеженням поверховості по умовах зон регулювання забудови» та ГД-2 «Другорядна громадсько-ділова зона» рішенням Чернігівської міськради « Про надання, вилучення і передачу земельних ділянок юридичним та фізичним особам в межах м. Чернігова, погодження місця розташування об'єктів та надання згоди на розроблення проектів відведення земельних ділянок».
Змінивши цільове призначення лісопаркової зони апетити забудовників збільшились, і тоді ж 21.11.2007 міськрада приймає ще одне доленосне для Кордівки рішення про дозвіл на розробку проекту відведення ТОВ «Єврокон Полісся», проте матеріали попереднього погодження складені в грудні 2007 року, що не відповідає чинній на той час статті 151 Земельного кодексу України, відповідно до якої вибір місця розташування необхідно здійснювати до початку проектування.
Для реалізації схеми виведення рекреаційних земель знову використовується УДНДІП «Діпромісто», яке розробляє «Містобудівне обґрунтування будівництва багатоповерхових житлових будинків з об’єктами соціально-культурного призначення по вул. Савчука» і затверджується рішенням міської ради від 30.01.2008. Окрім того директором ТОВ «Єврокон Полісся» Розумавським О.О. не було отримано погодження Держуправління охорони навколишнього природного середовища в Чернігівській області - станом на 25.01.2008 лише проводилася екологічна експертиза представлених проектів рішень. Таким чином міською радою було прийняте рішення про відведення земельної ділянки за відсутності погодження Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Чернігівській області, що є порушенням статті 123 Земельного кодексу.
Окрім забудови зеленої зони обурення громадськості викликає, так звана, об’їзна дорога – магістральна вулиця, що мала пройти від Київського шосе попід Валом потім новим мостом через Стрижень і далі через Кордівку на вул. Молодшого.
Протести громадськості змушують міську владу призначити 14.04.2008 громадські слухання, які сам міський голова ігнорує, а доручає секретарю В.Гольцю. Зважаючи на те що думка громади і екологів не збігається з владною, а громадськість виступає проти проектів забудови лісопарку на вул. Савчука та вважає екологічно неприйнятним, слухання називають громадським обговоренням, і їх результати просто ігнорують.
В свою чергу прокуратура м. Чернігова на початку 2008 р. проводить перевірку і з урахуванням численних порушень вимог земельного та природоохоронного законодавства, допущених при складанні та затвердженні проекту землеустрою ДП «УкрСіверБуд» в квітні 2008 винесла протести Чернігівському міському голові. Численні звернення громадськості до міської ради підтримати протести прокурора не були почуті і протести відхилені.
12.12.2008 року міською радою затверджується «Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду ТОВ «Єврокон Полісся» за рахунок земель запасу Чернігівської міської ради на землях рекреаційного призначення для проектування та будівництва багатоповерхових житлових будинків з об'єктами соціально-культурного призначення в м. Чернігові по вул. Савчука» строком на 2 роки, площею 7,5109 га. '
Новий 2011 рік розпочався з масової вирубки дерев в районі вулиці Савчука. На запит прокуратури Чернігівської області спеціалісти Головного управління Держкомзему в Чернігівській області провели перевірки щодо додержання вимог земельного законодавства при наданні земельної ділянки ТОВ «Єврокон Полісся» Виявлені Держкомземом були численні порушення. Зокрема, договір оренди землі, що укладений між ТОВ «Єврокон Полісся» та Чернігівською міською радою був зареєстрований на 2 роки та втратив чинність, а новий договір від 28 вересня 2010 року №35-28 , що був заключний не зареєстрований в установленому порядку. Акт прийому-передачі земельної ділянки відсутній. Земельна ділянка заявлена для проектування та будівництва багатоповерхових житлових будинків з об'єктами соціально-культурного призначення по вул. Савчука в м. Чернігові розташована в зоні Р-2 «Ланшафтно-рекреаційна зона загальноміського значення».
05.12.2012 Державне управління охорони навколишнього природного середовища в Чернігівській області видало негативний висновок № 09-06/3461 про непогодження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки позивача для будівництва багатоповерхового будинку шляхом корегування проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду площею (вже більшою х2 ніж 2007р) 0,4624 гав м. Чернігові по вул. Савчука, 7-в. 08.01.2013 ДП «УКрСіверБуд» намагався в судовому порядку зобов’язати Держуправління погодити проект землеустрою, але адміністративний позов був повернутий позивачу.
Прокуратура м. Чернігова позивалась з позовами про визнання недійсними рішень Чернігівської міськради, але постановами судів в задоволені вимог під різними приводами було відмовлено.
31.03.2013 минув строк оренди земельної ділянки виділеної ДП «УкрСіверБуд» під будівництво будинку Савчука7-в. Зважаючи на принципову позицію громадськості депутатський корпус Чернігівської міськради не подовжив строк оренди. В свою чергу, ДП «Укрсівербуд» звернувся у Чернігівський окружний адміністративний суд з позовом до управління земельних ресурсів Чернігівської міської ради зобов’язати укласти договір оренди посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві. Варто відзначити, що представник Управління земельних ресурсів в судове засідання не з’явився. Суд зобов’язав Управління земельних ресурсів укласти з ДП «УкрСіверБуд» договір оренди, на підставі чого рішенням Чернігівської міськради 30.09.2013 «Про поновлення договорів оренди земельних ділянок» ДП «УкрСіверБуд» передано земельну ділянку площею 0,4624.
26.06.2014 до інспекції Держархбудконтролю ДП «УкрСіверБуд» подав декларацію про початок виконання робіт, яка 02.07.14 зареєстрована, але після протестів громадськості забудовник тимчасово призупинив роботи
04.12.14 на ділянці площею 7,479 гапроводились роботи по винесенню меж земельної ділянки наданої в оренду під забудову ТОВ “Єврокон-Полісся” (кадастровий номер 7410100000:02:034:0134)
09.12.14 на ділянці площею 0.4624 ганадано в оренду “Укрсівербуд” під будівництво багатоквартирного будинку Савчука 7-в, кадастровий номер ділянки 7410100000:02:034:0129 з’явилась бригада будівельників ДП “Укрсівербуд”з будівельною технікою з встановлення бетонних блоків для огорожі та рубкою кущів та древ невеликого діаметру.
14.12.14 громадськими активістами з метою ускладнення зпиляння дерев було проведено шипування дерев - забиті під кутом гвіздки ускладнюють зпиляння дерев
16.12.14 забудовник вже встановив бетонні блоки, періодично на працює ділянці працює бульдозер, з’являються робітники з топорами та проводять вирубку кущів та невеличких дерев.
Протистояння триває.
1. Починаючи з 2007 року, депутатами різних скликань при прийняті рішень забудови частини лісопарку (50 років ВЛКСМ, частини лісового масиву Кордівка) в межах вулиць Савчука- Воїнів Інтернаціоналістів - Берегова було допущено ряд порушень чинного законодавства.
2. При прийнятті рішень про затвердження містобудівного обґрунтування будівництва багатоквартирного будинку по вул. Савчука 7-в, групи багатоповерхових житлових будинків з об’єктами соціально-культурного призначення по вул. Савчука було проігноровано позицію громадськості, як суспільний інтерес
3. Реалізація проектів забудови частини лісопарку (50-річчя ВЛКСМ, частини лісового масиву Кордівка) в межах вулиць Савчука- Воїнів Інтернаціоналістів - Берегова є екологічно неприйнятною
Зважаючи на досвід інших міст, з метою зняття соціальної напруги, пропонується ухвалити рішенням міської ради мораторій до 01.01.2017 на забудову зони природних ландшафтів обмеженої вулицями Савчука-Воїнів Інтернаціоналістів-Берегова (парк 50-річчя ВЛКСМ, складова частина лісопарк Кордівка)
Висловлювання фахівців стосовно будівництва в парку:
Іван Іванович Казибрід, провідний архітектор Національного архітектурно-історичного заповідника «Чернігів стародавній»:
Нині «просувають» проект забудови по вулиці Савчука - Молодчого, з улаштуванням магістральної дороги з київської траси попід Валом, з будівництвом мосту через річку Стрижень. Таким чином, перекреслюється вся планувальна структура охоронних зон, порушуються діючі містобудівельні норми.
Міська влада могла б отримувати кошти на розвиток Чернігова за рахунок інвестицій від міжнародного туризму і екскурсій. Але забудовуючи зелені зони міста, улюблені місця відпочинку, особливо прибережні зелені зони біля річки Десни, влада бездумно наносить непоправну шкоду в цьому напрямку. А вище зазначений проект забудови вулиць Савчука - Молодчого є черговим порушенням у містобудівництві.
Управління архітектури та містобудування міської ради має неухильно керуватися Генпланом розвитку міста, добиватися його реалізації і сприяти архітектурній неповторності та індивідуальності Чернігова. Створювати належні санітарно-гігієнічні, протипожежні та комфортні умови праці та відпочинку населення, а не придумувати недолугі пропозиції так званих коригувань та доповнень до затвердженого Генерального плану міста.
Вільям Йосипович Жигинас, архітектор, директор архітектурної майстерні:
О решении застройки парковой зоны: «Согласно принятому изменению в генплан по строительству дороги. Это решение принималось с грубейшими нарушениями государственных норм, ландшафтных и рекреационных зон, и нарушением заповедно-охранной зоны памятников архитектуры – утвержденного решением №489 Черниговского городского совета от 1975 года.
Конкретно приводим нарушение государственных строительных норм – ДБН 360-92 Это основной закон, который используется в строительстве. Согласно его, подобное решение не могло приниматься городским советом. Так как территория, на которой планируется ведение строительных работ, относится к лесопарковой зоне с водоохраной территорией. И строительство допускается только при условии решения Верховного Совета. Таким образом, решение по застройке территории пара и строительство дороги в нем должен принимать только Верховный Совет. Также, согласно этих норм, размещение зданий, сооружений и коммуникаций не допускается на землях зеленых зон городов. Если эти объекты не предназначены для отдыха и спорта.»
О нарушении природоохранных норм: «Да, нарушаются. Так как парк по своему статусу должен быть природоохранным заповедником и это заложено в строительных нормах.»
Горонович Сергій Володимирович, – колишній начальник Державного управління охорони навколишнього природного середовища в Чернігівський області:
«Стосовно будівництва в зелені зоні Савчука: В Чернігові мають місце «некоректні вирішення земельного питання». «Надання ділянки по вул. Савчука під забудову призведе до порушення екологічної рівноваги та гідрологічного і гідрогеологічного режиму, в тому числі і прилеглих територій, — написав він у відповіді на запит одного з депутатів. — Було встановлено, що вилучення земельної ділянки суперечить вимогам ст. ст.16,50 Конституції України, ст. ст.48,50 Закону України «Про охорону земель», ст. ст.1,12 Закону «Про охорону навколишнього природного середовища», генеральному плану забудови м. Чернігів». Тому Держуправління не погодилось з вибором земельної ділянки під цей проект.»
Світові приклади дбайливого ставлення до природи:
В самому центрі міста Нью-Йорк, з найдорожчою в світі вартістю земельної ділянки створений центральний парк, який був закладений на пустирі і існує з 1853 року, займає площу 341 га. Найголовніша перевага парку — велика кількість дерев (26 тисяч). Парк привабливий з ландшафтної точки зору для відпочинку і занять спортом. Є ігрові майданчики для дітей. Відповідно до проекту, парк повинен був бути місцем для відпочинку і медитації для мешканців Нью-Йорка це, безумовно, вдалося реалізувати.
Введення мораторію на забудову зони природних ландшафтів в межах вулиць Савчука В. Інтернаціоналістів Берегова (парк 50 років ВЛКСМ- лісопарк Кордівка) ініційовано безпосередньо ініціативною групою жителів мікрорайону Савчука. Мораторій дозволить зберегти від руйнування під час забудови об’єкти стаціонарної природної рекреації (рослини, дерева), підготувати разом з екологами реальні пропозиції від громадськості по облаштуванню цієї частини зеленої зони лісового масиву Кордівка вже без розміщення будь яких будівель і забудов, мобілізує громадськість м. Чернігова та мешканців прилеглих мікрорайонів на прибирання та облаштування території зеленої зони, а врахування суспільного інтересу зніме соціальну напругу.
Зауважимо, аналогічне рішення було прийнято Рівненською міською радою 15 травня 2014 року № 3971 «Про впровадження мораторію на забудову зони природних ландшафтів, обмеженої вулицями Київська і Костромська (парк Дружби)».
Щодо питання подальшої долі парку, то громадяни міста, громадські організації виступають з ініціативою:
- розробити проект благоустрою паркової зони без забудови з метою створення з цієї території зеленої перлини м. Чернігова;
- реалізувати соціальне партнерство влади та громади в цьому проекті облаштувавши зелену зони, з спільним фінансуванням за рахунок коштів місцевого бюджету та благодійних внесків громадян та організацій.
Автор: Чернігівщина: події і коментарі
Цей досконалий матеріал є підтвердженням того, що при діючий владі у місті процвітає схема корупції по землі І тільки повна зміна влади у місті приведе до законості, відкритості,публічності міської ради, а так гроші вирішують все.
Слава Богу, что наконец услышали жителей и власть согласилась с мнением Черниговцев. Еще не все потеряно. Спасибо.
все залежить від активності громади міста
(Оновити зображення коду)