У деяких школах на Чернігівщині і досі немає опалення
300 дітей у Холмах на Корюківщині змушені навчатися перед дошкою на стільчику в сільраді, бо у школі перекрили газ. Аналогічна ситуація складається і в інших районах. В загадках і ребусах газопостачання намагалась розібратись наша знімальна група.
Уже більше двох тижнів цими порожніми шкільними коридорами ходить тільки директор – учнів довелось віддати у «прийми», бо у рідній школі температура рідко коли піднімається вище 5 градусів. На вулиці і те тепліше. Без тепла Холминська школа опинилась через недбалість її керівництв, кажуть у «Чернігівгазі». Наталія Свириденко, фахівець зі зв’язків з громадськістю ПАТ «Чернігівгаз»: «Така ситуація виникла, бо керівники навчальних закладів не пристосувалися до змін у законодавстві. З 27 листопада в дію увійшов Кодекс газорозподільчих систем новий, а також правила постачання газу, і завдяки цьому всі бюджетні установи отримали право вільно обирати постачальника. Тобто будь-який газотрейдер може здійснювати поставки газу. Але чомусь керівники, знаючи про це, проігнорували новації».
Ці новації, каже начальниця Корюківського райво Ірина Наумчик, затисли їх поміж двох законів – Кодексу газорозподільчих систем і Правил постачання газу, які дають право обирати постачальника, і Закону «Про здійснення державних закупівель», який зобов’язує обирати тільки через тендерні процедури. Вони б і обрали – якби газопостачальники з’явились на тендер. Ірина Наумчик, начальник відділу освіти Корюківської райдержадміністрації: «На тендерні торги у нас не з’явився жоден учасник».
Чому учасником торгів не став «ЧернігівГаз Збут», який постачав газ школам Корюківського району раніше? У товаристві пояснили – вони робити це не зобов’язані, оскільки за новими Правилами постачання природного газу перестали бути гарантованим постачальником. Автоматично пролонгувати попередню угоду Корюківський відділ освіти не міг. Ірина Наумчик: «Ми не могли взагалі підписати будь-яку угоду на пролонгацію чи додаткові угоди, бо на 2015-й у нас була підписана тристороння угода, ми виконали всі зобов’язання на 100%, і оскільки відбулись зміни в законодавстві і організація розділилась на окремі, угода перестала діяти автоматично».
Втім, не зважаючи на відсутність договірних зобов’язань, «ЧернігівГаз Збут» газ школам району в січні продовжував постачати, а «Чернігівгаз» - розподіляти. Тепер там кажуть – освітяни газ крали. Наталія Свириденко: «Керівники допустили несанкціонований відбір газу, що дорівнює крадіжці».
Аби вирішити загадки і ребуси газопостачання, Корюківська райдержадміністрація зверталась до голови облдержадміністрації, відділ освіти – до Корюківської дільниці «Чернігівгазу», керівника «ЧернігівГаз Збуту» та до НАК «Нафтогаз України» як до постачальника «останньої надії». В останній надії освітянам відмовили.
Щойно вийшовши після двотижневого карантину через грип і провчившись тиждень, холминські діти через холоднечу в класах мусили відгуляти весняні канікули авансом. Тепер ходять по приймах – 292 школярів опорної школи «розкидали» по сільраді, Будинку культури і Будинку творчості. Вчителі і учні пристосовуються як можуть – у танцкласі дошку поставили на стільчик, а десь і взагалі зробили з ватману. Такими списаними дошками потім топитимуть твердопаливну котельню – щоб енергоносій даром не пропадав. Не зовсім зручно, але тепло і шкільну програму не пропускають, кажуть діти про своє теперішнє навчання. Олександр Шевчик, директор Холминської школи (Корюківський район): «12 одинадцятикласників – усі зареєструвались на ЗНО, діти готуються в принципі без проблем».
Повернути своїх учнів до школи директор сподівається 3 березня – саме на цей день призначені наступні тендерні торги. Поки-що і на них нема жодної заявки від газопостачальників. Ірина Наумчик: «Якщо не буде жодного учасника, ми зможемо підписати протокол про переговори з «ЧернігівГаз Збутом». Якщо ж буде інша ситуація – будемо тоді вже орієнтуватись».
Разом з Холминською школою на Корюківщині від газу відключили ще п’ять. У чотирьох є твердопаливні котли — там перейшли на дрова та вугілля. А от 48 дітей Забарівської школи теж дуже чекають на 3 березня – у сільраді у дві зміни. Леонід Сахневич, перший заступник голови облдержадміністрації: «Зараз масово проводяться відключення. Сьогодні законодавчого вирішення питання нема – просто проводяться два тендери, після цього йдемо на переговорну процедуру. Я думаю, протягом місяця всі питання ми завершимо».
Відео "Сівер-центр"
Автор: Чернігівщина: події і коментарі
(Оновити зображення коду)