Гендерний дисбаланс чернігівських медіа: дані моніторингу | Події і коментарі
Субота, 15 червня 2024, 01:15
Вхід Реєстрація
;

E-mail:

Пароль:

Увійти
Зареєеструватися
Реєстрація користувача
Зареєструватися

Вкажіть ваш E-mail:

На вказаний E-mail буде відправлено посилання за яким ви зможете втсановити новий пароль.
Нагадати пароль
Зареєеструватися

Популярні

Гендерний дисбаланс чернігівських медіа: дані моніторингу

11:00 11.04.2017    Версія для друку  Коментарі Оцінок:
0

У межах проекту «Ґендерний простір сучасної журналістики: від теорії до практики», який реалізовує Волинський прес-клуб у партнерстві з Гендерним центром, медіа-центр «Моє місто (Чернігів)» провіл у лютому 2017 р. моніторинг 5 друкованих видань Чернігівської області («Гарт», «Деснянська правда», «Вісник Че», «Чернігівщина» та «Семь дней») і 5 інтернет-видань («Свобода ФМ» http://svoboda.fm , Gorod http://www.gorod.cn.ua/, «Події і коментарі» http://pik.cn.ua/ , «ЧеЛайн» http://cheline.com.ua/ та «Сайт Чернігова» www.0462.ua ).

Загалом було проаналізовано понад 660 публікацій у газетах і більш ніж 2780 інформаційних повідомлень в онлайн-медіа. Метою нашого моніторингу було визначити наявність/відсутність «ґендерного балансу» (стереотипного образу жінки та чоловіка, сексистських висловлювань, рівноваги в експертному середовищі, тобто звернення журналістів за коментарями до фахівців як чоловічої статі, так і до жінок) та вживання фемінітивів (це назви посад, наукових ступенів тощо в жіночому роді). Аналіз відбувався за кількісними та якісними показниками.

У ході дослідження з’ясувалося, що в зазначених друкованих ЗМІ Чернігівщини прозвучали думки/коментарі жінок-експерток 28% від загальної кількості (експертів-чоловіків утричі більше). Найчастіше жінкам надавали слово на теми волонтерства (71%), освіти і науки (53%), а також культури (41%). Чоловіків найбільше запитували/цитували в матеріалах на політичну (86%), економічну (74%), воєнну (80%), медичну (84%) теми

Найбільше жінки як експертки представлені в газетах «Деснянська правда», «Семь дней» і «Гарт», найменше – в газеті «Чернігівщина».

Наш моніторинг показав, що деякі видання фактично не залучають жінок як експерток у певних сферах. Зокрема, у цей період газета «Гарт» не цікавилася коментарями експерток у освіті та військовій справі. «Вісник Че» не звертався за фаховими оцінками чи коментарями жінок у освіті, спорті, медицині, «Деснянська правда» – в спорті, військовій справі, волонтерстві, «Чернігівщина» – політиці, культурі, спорті, волонтерстві, медицині, «Семь дней» – у спорті, військовій справі, медицині.

Героїнями публікацій жінки найчастіше були у темах волонтерської діяльності (55%), розваг (46%), а також чимало у матеріалах про освіту (32%), культуру (33%), медицину (40%) і спорт (37%). Найчастіше жінкам як героїням приділяли увагу видання «Деснянська правда» і «Чернігівщина», найменше – «Семь дней». 

Щодо гендерного балансу в інтернет-медіа, то упродовж лютого думкою жінок як експерток цікавилися втричі менше, ніж думкою чоловіків. Вони переважно представлені в публікаціях про освіту/науку (54%), спорт (44%) і сферу розваг/відпочинку (50%). Голос чоловіків найбільше звучав у політиці (83%), війні (74%), матеріалах, у яких ідеться про правопорушення (77%) та бізнесові справи (69%). Найбільше жінки як експертки були представлені в інтернет-виданні http://www.gorod.cn.ua/, найменше – на сайті http://www.0462.ua/

У сфері культури герої і героїні представлені рівнозначно (по 50%). Багато про жінок писали при висвітленні правопорушень та буденних справ (53%), сфери розваг (48%), освіти і науки (43%), найменше – коли йшлося про політику, економіку, війну і спорт.

Упродовж лютого жодне ЗМІ, які ми аналізували, не розмістило тематичні публікації про гендерну рівність, трудові, соціальні, сімейні права жінок чи чоловіків. Водночас, ми знайшли певні стереотипні висловлювання. Зокрема, в газеті «Вісник Че» №6 за 9 лютого у статті під назвою «Молодший лейтенант Вікторія Сєркова: військова форма вдень, а ввечері – сукня», міститься фраза: «Та не знаю, щоб якась дівчина пішла на контракт. Коли були в Сумах, говорила з хлопцями, навіщо їм військова кафедра. Жоден не сказав, що хоче стати військовим, усі – щоб не призвали на строкову службу. У дівчат інше в голові – вдало вийти заміж».  Ця фраза нівелює успіхи сотень жінок-військових, які гідно служать в українській армії.

У цьому ж матеріалі запитання журналіста до дівчини, яка хоче служити, звучить так: «Чоловіки пристають, падлюки. Хочуть помацати, говорять різну гидоту. Чи не буде важко дівчині?». Це – зневажливе ставлення до чоловіків! В цьому ж матеріалі героїня говорить далі: «Бояться мене хлопці. Так, я сильна. Але вмію бути слабкою, ніжною. Зараз такі хлопці пішли, що тільки роблять вигляд сильних, а насправді – слабкі». В газеті «Деснянська правда» №7 за 16 лютого у статті під назвою «Карамельна мрія», теж є ознаки упередженого ставлення до чоловіків: «Черговою несподіванкою для мене стало те, що творцем цього карамельного дива є не симпатична дівчина біля вітрини (так подумав спочатку), а молодий та вправний чоловік – Артем Жук…» У газеті «Чернігівщина» №7 за 16 лютого в статті «Конструктори паперової броні» зустрічаємо таку стереотипну думку: «Військові стратегії та техніка – це не тільки захоплення справжніх чоловіків, а й стиль життя».

Випадків відвертого сексизму у новинах, матеріалах, знімках, малюнках у чернігівських ЗМІ в цей період ми не зафіксували. Щоправда, певні ознаки сексизму має, наприклад, інформація про змагання з жіночого волейболу, в якій про спортсменок сказано «довгоногі красуні-хімічки» (газета «Гарт» №5 від 2 лютого).

Окрема тема, на яку важливо звернути увагу в контексті цього дослідження – використання фемінитивів. Усі видання, які ми аналізували, грішать використанням назв професій, посад, наукових ступенів щодо жінок у чоловічому роді! Наприклад: секретар селищної ради Світлана Пастушенко; адміністратор торгового центру Любов Седько; директор школи Лариса Безгубченко; головний бухгалтер Валентина Халімон; начальник фінансового управління Євгенія Мірошник; депутат сільради Ольга Іваненко; викладач-методист Юлія Петренко; заступник міського голови Інна Скляр; секретар селищної ради Світлана Адаменко; сільський голова с. Плиски Марина Вірко; директор школи Світлана Шингирій; фельдшер Наталія Тьома, фельдшер Оксана Батрак, волонтер Ліана Білоус; віце-чемпіон світу Ірина Варвинець; художній керівник Ірина Пісня; начальник відділу соціальної допомоги та субсидій Ірина Титоренко; фахівець зі зв’язків з громадськістю Наталія Свириденко, старший науковий співробітник Олена Ванжула і так далі. Ми нарахували майже 150 таких випадків у електронних ЗМІ та понад 100 у друкованих.

Цікаво, що паралельно вживаються і «жіночі» назви професій, але їх в рази менше! Наприклад: артистки-лялькарки; завідувачка літературної частини театру Мирослава Губар; чернігівська пенсіонерка Світлана Коваленко; працівниця лабораторії Олена Лапа; фельдшерка Галя; ланкова Тупічевського колгоспу; вокалістка Катерина Сотнік; представниця ліги ділових жінок Оксана Острицька; письменниця Олена Ришкова, завідувачка клубу Ірина Дяченко; начальниця обласної служби зайнятості Лідія Падалка; правозахисниця Зоя Толок.

Висновок

До гендерного балансу чернігівським ЗМІ ще дуже далеко, адже журналісти у своїх публікаціях майже втричі частіше віддають перевагу експертам, тобто чоловікам. А в деяких темах взагалі не звучать фахові коментарі чи думки жінок. Щодо гендерних стереотипів, вони, на жаль, все ще зустрічаються, причому стосуються майже рівною мірою як жінок, так і чоловіків. Відверто сексизму в цей період ми не зафіксували. Щодо фемінитивів, то ця справа рухається дуже-дуже повільно. Найбільш гендерно чутливою вважаємо газету «Деснянська правда».

У межах вказаного проекту було виведено індекс гендерної чутливості українських медіа (http://media-center.net.ua/index.php/newss/item/499-indeks-gendernoji-chutlivosti-zhurnalistiki-rezultati-monitoringu-media-22-oblastej-ukrajini ), відповідно до якого чернігівські ЗМІ перебувають на 6 сходинці.


Автор: Медіа-центр "Моє місто"
Коментарів ще немає
Додати коментар
Максимальний розмір коментаря 250 символів

Читайте також

Як зарядити телефон із пошкодженим зарядним портом?

Хочете знати, що робити, коли телефон не можна зарядити за допомогою звичайного зарядного пристрою? Чи є рішення взагалі і чого краще уникати у такій ситуації? Індуктивні зарядні пристрої Якщо...  (Коментарів: 1)

Основні види пилососів та їхні можливості

Пилосос змінив підхід до прибирання і сьогодні складно уявити собі чисте приміщення, де б його не використовували. Є багато видів приладів залежно від форми, конструкції, способу прибирання тощо....

Причини повільного інтернету

У наші дні багато людей скаржаться на повільне завантаження веб-сайтів, інтернет-сторінок, повільне завантаження тощо, але найчастіше вину за це покладають на інтернет-мережу конкретного...

У центрі екстреної медичної допомоги та медицини катастроф стартували відновлювальні роботи

Зруйнована стіна, вибиті вікна та двері – до Чернігівського обласного центру екстренної медичної допомоги та медицини катастроф прилітало не раз. На щастя, медики разом з машинами вчасно...

Кількість загиблих унаслідок авіаудару по Десні зросла – ДСНС

Кількість загиблих унаслідок авіаційного удару по селищу Десна Чернігівської області збільшилася до 11 людей. Про це Суспільному повідомили у Держслужбі з надзвичайних ситуацій. За інформацією...  (Коментарів: 1)