Хто вони – новообрані голови об’єднаних громад Чернігівщини. Частина третя | Події і коментарі
Вівторок, 23 липня 2024, 18:45
Вхід Реєстрація
;

E-mail:

Пароль:

Увійти
Зареєеструватися
Реєстрація користувача
Зареєструватися

Вкажіть ваш E-mail:

На вказаний E-mail буде відправлено посилання за яким ви зможете втсановити новий пароль.
Нагадати пароль
Зареєеструватися

Популярні

Хто вони – новообрані голови об’єднаних громад Чернігівщини. Частина третя

11:50 30.04.2018    Версія для друку  Коментарі Оцінок:
0

37 об’єднаних територіальних громад працюють в області.

Хто не побоявся підключитися до нової справи і очолив громади? За що їх лають? Чи все виходить? «Вісник» розповість про кожного голову громади. Почали у минулих номерах.

Бюджет Деснянської громади — 77 мільйонів гривень. Власні надходженні — 48 мільйонів. Нічого собі!

У Деснянську об’єднану територіальну громаду входять селище Десна і села Короп’є, Косачівка, Бір, Лошакова Гута, Сорокошичі, Тужар, Морівськ, Отрохи, Рудня Козелецького району.

Голова — 53-річний Юрій Осташевський.

— Не жалкуєте, що взялися?

— Не жалкую. Але мені жаль, що об’єднані територіальні громади, по суті, зараз не узаконені. Нема положення про ОТГ, прийнятого на рівні держави. Нема, наприклад, ліцензії на перевезення. Ми не можемо свої маршрути між селами громади відкрити. Договори з перевізниками, як і раніше, укладає адміністрація. Багато чого, що обіцяв Юрій Ганущак, батько адмінреформи (політик, 67-річний нардеп з Коломиї Івано-Франківської області), лишилося обіцянками.

Я уже 2 з половиною роки голова ОТГ. Деснянська громада створена у п’ятірці перших. У 2016 році наша громада була найбільшою і найбагатшою на Чернігівщині. Зараз є багатші за нас. Але і ми не бідні.

У нас реверсна дотація. 12,8 мільйона гривень, які ми отримуємо з держбюджету, забирають у кінці року назад. На бідніші громади, для вирівнювання. Основний роботодавець у нас — військова частина. Зарплата військовослужбовців відносно
висока. На одного жителя громади припадає більше коштів, ніж розраховано за Бюджетним кодексом, щоб не було реверсу (повернення).

Бюджет Деснянської ОТГ — 77 мільйонів гривень, Це з урахуванням реверсу. Власні надходження (податки) — 48 мільйонів. З бюджету громади, додатково до державної субвенції, фінансуємо медицину і освіту. На освіту з власного бюджету даємо 11,9 мільйона гривень. На медицину 7,4 мільйона гривень.

В медзакладах громади є педіатр і 4 сімейні лікарі. Є вторинна ланка — два стоматологи, у Десні і Морівську. Обладнали кабінети, купили нові бормашини. 6 ендокринолог — інсулін для хворих на цукровий діабет напряму отримуємо. Є лікар-УЗДіст. Ультразвукове дослідження можна зробити безпосередньо у Десні. Сольову кімнату для лікування застудних захворювань у Деснянській амбулаторії зробили. Відремонтували у селах ФАПи.

— Чим іще пишаєтеся?

— Зробили вуличне освітлення у всіх селах. Газ провели в Отрохи, Рудню. У Рудню допоміг Сергій Тігіпко (олігарх, політик. — Авт.), він орендує землі. Відкрили 4 клуби — у Морівську, Короп’ї, Лошаковій Гуті, Тужарі. 2 пожежні команди створили — у Косачівці (там років десять тому були страшні пожежі. — Авт.) і Морівську. Фонтан у Десні побудували на місці відстійника з дозволу військової частини. Вартість 169 тисяч гривень.

— Переглянула вашу декларацію за 2017 рік. Звернула увагу на три земельні ділянки і будинок у Винограді Черкаської області.

— Це спадщина від батьків.

— Зарплата, згідно з декларацією, за 2017 рік — 311337 гривень (щомісяця майже 26 тисяч гривень). Задекларовані також 6381 гривня від здачі майна в оренду сільгосппідприємству «Біле озеро» (зареєстроване у селі Яблунівка Лисянського району Черкаської області). А в декларації за 2016 рік вказані, серед інших доходів, 4957 гривень від цього підприємства.

— Здаю в оренду землю. На Черкащині — чорноземи. За оренду конкуренція. 5 тисяч гривень (4957) за 2016 рік — бонус тим, хто перейшов до «Білого озера». Підприємство пов’язують із Коломойським (олігарх, політик. — Авт.).

— Як відпочиваєте від роботи, клопотів?

— У мене є онук. 10 місяців. Стараюсь якомога частіше бачити його, доньку. Вона живе у Києві. Працює у Міністерстві оборони. Живе у гуртожитку. Син працює у системі водоочищення. Теж у Києві. Власного житла нема ні в доньки, ні в сина.

— Художниця Олена Осташевська, її картини бачила в Інтернеті, — ваша дружина?

— Дружина Олена Осташевська — стоматолог. Художниця Олена Осташевська — киянка, моя троюрідна сестра. Я теж раніше малював, тепер ні.

Не пнувся, а обрали

Володимир Кучма, 59 років, голова Кіптівсько об’єднаної територіально громади, до складу якої увійшли Кіпті, Вовчок, Новий Шлях, Розівка, Олбин, Борсуків, Димерка, Савинка, Самійлівка, Прогрес, Гайове, Підлісне:

— Не пнувся, а мене обрали люди. Це четвертий мій термін. До цього був сільським головою Кіптів. Якщо шкодувати, то не треба було йти на перший.

Громада для керівника — перш за все. Тому намагаюся долучатися до нових ініціатив, брати участь у пілотних проектах. Ми стали першою громадою в Україні, що долучилась до пілотного земельного проекту, мета якого — навчити сільські території заробляти на землі.

За цією програмою працювали протягом шести місяців. Якщо коротко, то це аудит усієї землі. Чітке визначення її меж, приналежність земель. Скільки на території сільради лісів, водойм. Яка перспектива їх використання. Розвиток аграрного бізнесу на території громади. За підсумками роботи було надане картографічне зображення усіх ділянок, територій, зроблено повний облік землі. Була проведена конференція в обласній раді за участі керівництва області, представників інших громад тощо. Була і презентація у Києві. Співпрацювали із Світовим банком за напрямком соціального захисту. Щоб розвивались питання надання соціальних послуг. Світовий банк брав зобов’язання закупити техніку для спеціалістів, які працюють у сфері соціального захисту. Наприкінці минулого року отримали два комплекти обладнання: комп’ютери, принтери тощо.

Співпрацюємо з Міністерством соціальної політики у багатьох напрямках. Мене навіть запрошують на заходи як експерта.

Зараз Кіптівська — одна з трьох пілотних громад на Чернігівщині щодо зайнятості населення, створення робочих місць, задіяння осіб, які переїхали з окупованих територій. Щоб люди могли заробляти гроші. На кожного виділяється 70 тисяч гривень. Перший транш дається, щоб закуповувати обладнання, розпочинати свою справу. Зараз втілюємо цей проект разом з Центром зайнятості, управлінням соціального захисту, як районним, так і обласним.

Є розроблений графік. Наразі провели ознайомчі зустрічі. Визначаємось з кандидатурами, вивчаємо їх можливості.

«Плани на рік — вижити!»

— У цьому році дорогу, 1800 метрів, понеділок, Володимир Самоделок, голова Остерської ОТГ Козелецького району. До громади входять Остер, Білики, Жилин Млинок, Набільське, Туманська Гута, Бірки, Дешки, Жуківщина, Крені, Романьки, Самсони. — Капремонт остерського дитсадка «Оленка». Новий дах, вікна, утеплення. Зробили поточний ремонт гімназії. 27 квітня повернуться два спортсмени з хортингу (вітчизняне єдиноборство. — Авт.), везуть із Латвії дві золоті медалі, готуємось до зустрічі.

— Чи не жалкуєте, що у це все ув’язалися?

— Я вже другий раз як на вибори пішов (перший раз був головою Остерської міськради. — Авт.). Хоча завдання інші, питання також. Є проблеми з фінансування освіти, медицини.

— У минулому році остерські медики декілька місяців не отримували зарплату, чи є загроза, що і у цьогоріч страйкуватимуть, голодуватимуть?

— Дякуючи облраді та адміністрації, минулого року проблеми заробітної плати вирішили. У цьому році, станом на перший квартал, закрили проблеми з усіма енергоносіями по медицині й освіті. Але державної субвенції на оплату праці ще немає. Та сподіваємося, кошти будуть, якось перекриємо. До речі, мітинги і голодовка — то були надумані акції. А дівчина, яка голодувала і її показували центральні ЗМІ, за два дні до того отримала півтори зарплати. Кому саме це було вигідно, казати не буду. Це вже у минулому.

— З ким Остерська ОТГ не мирить, з ким конфліктуєте?


— Конфліктують сусіди в будинку на три квартири, — жартує Віктор Андрійович, — або які межу між собою поділити не можуть.

— Які плани на рік?

— Вижити! В Україні у всіх плани однакові, — сміється.

«Ми єдина громада в області, де є Центр реабілітації дітей-інвалідів»

Козелецька об’єднана територіальна громада включає Козелець, Берлози, Гламазди, Сивухи, Часнівці, Білейки, Кривицьке, Новики, Опеньки, Тарасів, Шами, Бобруйки, Бригинці, Карасинівку, Корніїв, Мирне, Пізнє, Риків, Булахів, Данівку, Курганське, Лемеші, Боярівку, Горбачі, Пісоцьке, Шапіхи, Шолойки, Шуляки, Лихолітки, Озерне, Омелянів, Привітне, Калитянське, Патюти, Будище, Гладке, Пилятин, Скрипчин, Пушкарі, Ставиське, Блудше, Нову Греблю.

Голова ОТГ — 52-річна Олена Дмитренко (кума екс-нардепа, колишнього міністра транспорту та зв’язку Миколи Рудьковського).

— У п’ятницю, 20 квітня, прибирали селище. Через кілька годин іду, бачу, там, де навели порядок, знову хтось сміття накидав. Подумала, навіщо я це на себе брала, якщо не можу змінити ставлення людей, — говорить Олена Борисівна. — Та потім сконцентрувалася і вирішила: буде краще, не все ж одразу. Якщо робиш, люди бачать результат. Планів багато — ремонт доріг, вуличне освітлення населених пунктів. Пам’ятаючи екологічну катастрофу на річці Остер, ми розчистили русла річок Остер і Карасня. Проби води будемо брати перед пляжним сезоном.

Велику увагу приділяємо освіті. Я за спеціальністю педагог. Ми взяли на свій баланс освітні і культурні заклади ОТГ. Так, великі витрати на зарплати. Працює будинок творчості для дітей. Фінансуємо спортивну школу, вихованці якої, в тому числі і діти з обмеженими фізичними можливостями, мають значні успіхи на змаганнях різних рівнів. Три чемпіони світу по хортингу. Тільки районний будинок культури лишився у підпорядкуванні району.

Ми єдина громада в області, в якої є реабілітаційний центр для дітей-інвалідів. 85 діток з усього району отримують кваліфіковану реабілітацію. Затрати великі. Ми забрали центр у Козелецької райдержадміністрації через недостатнє фінансування РДА. Державна дотація на зарплати становить лише 62 відсотки (має бути 100 відсотків), решта — кошти ОТГ. Ми йдемо без затримки виплат.

— Олено Борисівно, у Козелецької ОТГ конфлікт з кількома орендаторами земель, місцевим судом щодо проїзду дорогами селища Козелець.

— Нещодавно Верховний суд задовольнив нашу касаційну скаргу. Скасували рішення Козелецького райсуду і ухвалу Київського апеляційного суду.

Слід розуміти, що дороги і дороги державного значення — не одне і теж. Тому будемо ставити обмежувальні знаки по-новому.

Для того, щоб реформа була ефективною, голови громад мають відчувати підтримку держави. Майбутнє за ОТГ.

Продовження у наступному номері


Автор: Тамара Кравченко, Валентина Остерська, Марина Забіян, Юлія Семенець, тижневик «Вісник Ч» №17 (1668), 26 квітня 2018 року, gorod.cn.ua
Коментарів ще немає
Додати коментар
Максимальний розмір коментаря 250 символів

Читайте також

Як зарядити телефон із пошкодженим зарядним портом?

Хочете знати, що робити, коли телефон не можна зарядити за допомогою звичайного зарядного пристрою? Чи є рішення взагалі і чого краще уникати у такій ситуації? Індуктивні зарядні пристрої Якщо...  (Коментарів: 1)

Основні види пилососів та їхні можливості

Пилосос змінив підхід до прибирання і сьогодні складно уявити собі чисте приміщення, де б його не використовували. Є багато видів приладів залежно від форми, конструкції, способу прибирання тощо....

Причини повільного інтернету

У наші дні багато людей скаржаться на повільне завантаження веб-сайтів, інтернет-сторінок, повільне завантаження тощо, але найчастіше вину за це покладають на інтернет-мережу конкретного...

У центрі екстреної медичної допомоги та медицини катастроф стартували відновлювальні роботи

Зруйнована стіна, вибиті вікна та двері – до Чернігівського обласного центру екстренної медичної допомоги та медицини катастроф прилітало не раз. На щастя, медики разом з машинами вчасно...

Кількість загиблих унаслідок авіаудару по Десні зросла – ДСНС

Кількість загиблих унаслідок авіаційного удару по селищу Десна Чернігівської області збільшилася до 11 людей. Про це Суспільному повідомили у Держслужбі з надзвичайних ситуацій. За інформацією...  (Коментарів: 1)