Хто вони – новообрані голови об’єднаних громад Чернігівщини. Частина шоста | Події і коментарі
Вівторок, 25 лютого 2020, 01:01
Вхід Реєстрація
;

E-mail:

Пароль:

Увійти
Зареєеструватися
Реєстрація користувача
Зареєструватися

Вкажіть ваш E-mail:

На вказаний E-mail буде відправлено посилання за яким ви зможете втсановити новий пароль.
Нагадати пароль
Зареєеструватися

Хто вони – новообрані голови об’єднаних громад Чернігівщини. Частина шоста

16:31 22.05.2018    Версія для друку  Коментарі Оцінок:
0

37 об’єднаних територіальних громад працюють в області.

Хто не побоявся підключитися до нової справи і очолив громади? За що їх лають? Чи все виходить? «Вісник» розповість про кожного голову громади. Почали у минулих номерах.

«Гудзик до пальта пришивають, а не навпаки»

68-річний Петро Баклан — голова Макіївської об’єднаної територіальної громади (Носівський район, до складу входять Макіївка, Пустотине, Ганнівка, Вербове, Кленове, Степове).

Макіївська — одна з перших ОТГ у Чернігівській області. Об’єднались у 2015 році. До того ж — найменша. Чисельність населення, за останніми даними, —1841 людина.

— Я завжди йшов у ногу з часом, — розповідає Петро Андрійович. — Як вийшов закон про децентралізацію, детально його вивчив. Від початку планували зробити центр у Рівчак-Степанівці, але я відстояв Макіївку. Бо гудзик до пальто пришивають, а не навпаки. Населення в нас утричі більше. Та й свого часу Рівчак був Макіївської волості. Це мій проект.

Прочитав методику. Напряму працював з облрадою і офісом децентралізації. Як пішов на вибори, то в районі дивувались: і як він туди попав?

Макіївська громада дотаційною ніколи не була. Бо багато землі. Та й споконвіку. Макіївка — центр громади, свого часу з населенням понад сім тисяч. Коли ще я був школярем, то у двох наших школах вчилося півтори тисячі дітей.

У районі планувалося три громади: Носівка, Мрин і Макіївка. Але наше об’єднання дало надію Рівчак-Степанівці, Калинівці, Степовим Хуторам. Хочуть організувати громаду самостійно.

Першими бути важко. Але ми й виграли. Фінансування перших громад було солідним. А з кожним роком громад більше, а грошей виділяють менше.

Багато зроблено. Відремонтували будинок культури у Макіївці. У Ганнівці реконструювали ФАП. У Макіївці відкрили пожежне депо. Створили комунальне підприємство. Відкрили дитячий садок при Пустотинській школі на 20 місць. Аби не об’єдналися, то нічого цього у громаді не було б. Тепер треба за дороги братися, ремонтувати.

«Скандали — ваш профіль, ми працюємо тихе»

До Малодівицької об’єднаної територіальної громади (що в Прилуцькому районі) входять: Мала Дівиця, Клеці, Новий Лад, Перше Травня, Шевченка, Велика Дівиця, Дмитрівка, Світанкове, Обичів, Заудайка, Радьківка, Петрівка, Товкачівка. Головує 43-річна Олена Журавель.

— Вибори голови у вас були «веселі». З тітушками. Кажуть, гроші розкидали прямо під виборчими дільницями. Багатодітним сім’ям по тисячі давали, аби голосували за кого треба. А ввечері соціальні служби їздили, втихомирювали, бо понапивалися.

— Було таке, — не заперечує Олена Журавель. — Конкуренти постаралися. І гроші розкидали, і тітушок привозили. Та не допомогло їм це. Я перемогла. У той день були вибори ще у декількох громадах області. За підрахунками, у нас явка була найбільша. Тепер працюємо у звичному режимі, ніхто палки в колеса не пхає.

— Не шкодуєте, що пішли у голови?

— Люблю працювати з людьми. У Малодівицькій сільраді працюю з 1996 року. Для мене це не нова робота.

— Зараз стоїть питання про передачу ОТГ землі, що за межами населених пунктів. На півдні області грунт родючий, багато агропідприємств. Чи намічаються скандали?

— Скандали — то більше по вашому профілю, — сміється Олена Петрівна. — А ми працюємо над тим, щоб було тихо і спокійно. 15 років пропрацювала землевпорядником. За весь час скандалів ніколи не було. З усіма можна домовитися.

Питання землі по інших сільрадах, які до нас приєдналися, вивчаємо. А у Малій Дівиці у нас і до цього всі ділянки були офіційно оформлені, орендна плата, земельний податок платиться. Це наш основний вид доходу. Вільний клаптик землі знайти важко.

— Через Малу Дівицю до Прилук проходить дорога обласного значення. Будете ремонтувати за кошти громади?

— У цьому плані нам трішки пощастило. Гроші буде виділяти обласне управління житлово-комунального господарства. Ремонт за державний кошт буде від Малої Дівиці до Дмитрівки, десь з кілометр. Але ми також будемо виділяти кошти на поточні ремонти вулиць.

Ви ж знаєте, що працюємо на спільному бюджеті об’єднаної громади з першого січня цього року. На сьогодні готові проекти по освітленню на всі центральні вулиці наших населених пунктів. За рахунок субвенції виділено мільйон 80 тисяч. В планах створити комунальне підприємство, купити техніку. Найперше — це трактор з навісним обладнанням для чищення снігу. Хто буде очолювати новостворене підприємство, не знаємо. Шукаємо порядну, ділову людину.

«Ми захотіли об'єднатися першими. Ще й закону такого не було»

Парафіївська об’єднана територіальна громада (в Ічнянскому районі) утворилася однією з перших в області. До її складу увійшли: Парафіївка, Лугове, Софіївка, Іваниця, Загін, Зоцівка, Купина, Ковтунівка, Южне, Мартинівка, Петрушівка, Власівка, Проліски, Качанівка, Шевченка. Чотири старостинські округи. Очолила громаду 30 листопада 2015 року Валентина Карпенко. На той час Валентині Федорівні було 69, до того тричі, починаючи з 2002 року, обиралася парафіївським селищним головою. За освітою вчитель математики, 34 роки пропрацювала в Парафіївській школі. З них 10 — заступником директора з навчально-виховної роботи. Була і нині є головою Всеукраїнської асоціації сільських і селищних рад. Парафіївці називають її «наша Маргарет Тетчер». Зараз Валентині Федорівні 71.

— Ні, не жалію, що в це вв’язалася. Переконана, що треба було створювати об’єднану громаду.

Ми ще в квітні 2014-го на Сесії прийняли рішення про участь у пілотному проекті про створення ОТГ. Як тільки вийшов закон про об’єднання, то ми перші, у квітні 2015-го, ініціювали створення громади. Провели громадські слухання, ухвалили на сесії. В жовтні були проведені вибори. А з січня 2016-го вже почали працювати в умовах об’єднаної територіальної громади.

У 2016 році створили центр первинної медико-санітарної допомоги. Якому підпорядковані дві амбулаторії, Парафіївська лікарська амбулаторія та Іваницька лікарська амбулаторія. В обох є денні стаціонари, на 15 і 10 ліжок відповідно. І чотири ФАПи. В селах Купина, Петрушівка, Южне і Мартинівка. Центр фактично забезпечений лікарями, повністю — медичним персоналом. Вдалося зберегти колектив, який був до закриття Парафіївської районної лікарні. Є своя діюча лабораторія, де роблять аналізи, фізкабінет, ЛОР-кабінет. Лікарська амбулаторія в Іваниці працює цілодобово. У Парафіївці є пункт екстреної допомоги. Цілодобово чергує машина «Швидкої допомоги».

В 2017-ому створили Центр надання соціальних послуг. Обслуговує 117 людей: самотніх, інвалідів. Є відділення обслуговування на дому, а є стаціонарне відділення, де зараз 9 чоловік.

Бюджет у цьому році прийняли 30 мільйонів. Але вже, за три місяці, є перевиконання приблизно півтора мільйона.

У цьому році з капітальних видатків робимо реконструкцію мережі вуличного освітлення в Парафіївці, будівництво вуличної мережі освітлення. Капітальний ремонт приміщення Парафіївської школи, заміну вікон в Южнянській школі. Плануємо капітальний ремонт Парафіївського будинку культури.

В обласну програму включено (за кошти з обласного бюджету) ремонт дороги Ольшани - Іваниця - Качанівка.


Автор: Олена Гобанова, тижневик «Вісник Ч» №20 (1671), 17 травня 2018 року, gorod.cn.ua
Коментарів ще немає
Додати коментар
Максимальний розмір коментаря 250 символів

Читайте також

Засідання комісії по видачі дозволів ДАБІ транслюватимуть онлайн

Процес прийняття рішень Держархбудінспекції щодо видачі дозвільних документів на будівництво відтепер буде публічним. Перша онлайн-трансляція відбудеться завтра, 25 лютого. За словами очільниці...

Чернігівська ОДА оголосила про створення нового підрозділу - Департаменту культури, молоді та спорту

Відповідно до Закону України «Про місцеві державні адміністрації» та з метою оптимізації структури Чернігівської облдержадміністрації 21 лютого голова ОДА Андрій Прокопенко...

Яким спеціалістам роботодавці готові платити 20 тисяч і більше

Роботодавці готові платити достойну зарплату кваліфікованим робітникам, -  повідомляє Державний центр зайнятості. Загалом ситуація на ринку праці у січні 2020 року показала позитивну динаміку...

Остерська лікарня звернулась по допомогу до влади

Минулого тижня, під час робочої поїздки Чернігівщиною Прем`єр- міністра Олексія Гончарука, до посадовця звернулись мешканці Остра Козелецького району. Питання, які хвилюють громаду - робота міської...

На Чернігівщині судитимуть групу фальсифікаторів пального

Прокуратура Чернігівської області скерувала до суду обвинувальний акт у кримінальному провадженні стосовно групи осіб, підозрюваної у збуті незаконно виготовленого пального за попередньою змовою...