Як використовують державні веб-портали місцеві ради Чернігівської області?

Коаліція “Прозорі ради” продовжує досліджувати рівень відкритості та прозорості у чотирьох радах області - Чернігівській обласній та міській, Ніжинській та Новгород-Сіверський.
На цей раз у фокус дослідження потрапило питання оприлюднення інформації на державних веб-порталах, а саме: Єдиному веб-портал використання публічних коштівspending.gov.ua та Єдиному державному веб-порталі відкритих даних data.gov.ua.
Почнемо з Єдиного державного веб-порталу відкритих даних (data.gov.ua). Згідно Постанови КМУ №835 від 21 жовтня 2015 року “Про затвердження Положення про набори даних, які підлягають оприлюдненню у формі відкритих даних”, розпорядники інформації, визначеніЗаконом України “Про доступ до публічної інформації” з травня 2016 року повинні забезпечити оприлюднення та подальше оновлення на своїх офіційних веб-сайтах наборів відкритих даних. Також в п. 4 Постанови вказано що “Набори даних оприлюднюються та регулярно оновлюються розпорядником інформації наЄдиному державному веб-порталі відкритих даних”
Що громадськість має бачити на порталі data.gov.ua?
Насправді, перелік наборів відкритих даних, які підлягають обов’язковому оприлюдненню дуже великий. Там можна знайти і:
- Основні положення генеральних планів населених пунктів та детальні плани територій
- Переліки об’єктів комунальної власності
- Інформацію про використання публічних коштів під час будівництва, ремонту та реконструкції об’єктів дорожньої інфраструктури та хід виконання проектів
- Титульні списки на проведення капітального та поточного ремонту, будівництва, реконструкції та благоустрою
- Актуальні списки власників/орендарів місцевих земельних ділянок табагато іншої цікавої та корисної інформації, яка має розміщуватись у відкритому доступі.
Що Чернігівчани можуть знайти на порталі data.gov.ua?
На порталі зареєстрований виконавчий комітет Ніжинської міської ради, але він лише зареєстрований і все. Жодної інформації не оприлюднено. Що ж стосується Чернігівської обласної ради, Чернігівської та Новгород-Сіверської міських рад, то вони навіть не зареєструвались.
Щодо Єдиного веб-порталу використання публічних коштівspending.gov.ua, то згідно Закону України “Про відкритість використання публічних коштів” з 15 вересня 2015 року на ньому мають оприлюднюватися всі трансакції Державної казначейської служби. З листопада 2015 року на ньому вже доступна інформація про використання коштів державного і місцевих бюджетів, а з січня 2016 року почала оприлюднюватись інформація суб’єктів господарювання державної і комунальної власності, у статутному капіталі яких державна або комунальна частка перевищує 50%.
Що громадськість має бачити на порталі spending.gov.ua?
Портал spending.gov.ua основне джерело офіційної інформації для журналістів та громадських активістів, які займаються розслідуваннями фактів корупції. На порталі оприлюднюються :
- Дані щодо всіх фінансових трансакцій державної казначейської служби
- Звітність розпорядників державних коштів
- Номери, дати та суми договорів з контрагентами
- Специфікації по договорам
- Трансакціїї
- Акти/накладні щодо виконання договору
- Укладені додаткові угоди
- Інформація про сплату штрафних санкцій.
Що Чернігівці можуть знайти на порталі spending.gov.ua
Всі чотири досліджувані ради зареєстровані та викладають актуальну інформацію про договори, а саме: номер договору та термін його дії, предмет закупівлі, вартість за договором, дані про контрагентів, та іншу корисну інформацію.
Коаліцією “Прозорі ради” розроблена універсальна методологія, яка включає в себе дослідження місцевих рад за 16 критеріями. Вони дозволяють з’ясувати, чи закріплені норми, які забезпечують можливість громадського контролю та участі громадян в прийнятті рішень у регламентах, статутах чи інших документах органів місцевого самоврядування. І якщо ці норми закріплені то визначити рівень їх імплементації. В Чернігівській області коаліцію представляє Чернігівська обласна громадська організація “Центр політичних студій та аналітики”.
Матеріал підготовлений в рамках Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні (EU Anti-Corruption Initiative) - найбільшої програми підтримки України з боку ЄС в сфері боротьби з корупцією. Програма фінансується ЄС та спів-фінансується і впроваджується Данською агенцією з міжнародного розвитку (DANIDA).
Автор: Чернігівська обласна ГО ЦПСА
(Оновити зображення коду)