Досвід Чернігова з реалізації проектів енергоефективності | Події і коментарі
П'ятниця, 29 травня 2020, 06:22
Вхід Реєстрація
;

E-mail:

Пароль:

Увійти
Зареєеструватися
Реєстрація користувача
Зареєструватися

Вкажіть ваш E-mail:

На вказаний E-mail буде відправлено посилання за яким ви зможете втсановити новий пароль.
Нагадати пароль
Зареєеструватися

Досвід Чернігова з реалізації проектів енергоефективності

08:51 26.11.2018    Версія для друку  Коментарі Оцінок:
0

У рамках проекту Українського освітнього центру реформ, який передбачає ознайомлення з найкращим досвідом щодо впровадження заходів з енергоефективності, 20 листопада журналісти з Києва, Запоріжжя та Полтави відвідали місто над Десною. Прес-тур розпочався із зустрічі з начальником відділу енергоефективності управління економічного розвитку Чернігівської міської ради Романом Мовчаном. Він повідомив, що до Європейської ініціативи «Угода мерів» Чернігів долучився ще в 2011 році. Вже тоді міська влада взяла зобов'язання зменшити викиди вуглекислого газу та підвищити енергоефективність у бюджетній сфері.

Задля цього був розроблений і затверджений стратегічний для нашої громади документ - План дій зі сталого енергетичного розвитку м .Чернігова на 2015-2023 роки. Він включає більш ніж 70 проектних пропозицій вартістю 1,4 млрд. гривень. Згідно з цим планом, у місті розробляються та реалізуються програми енергозбереження в різних галузях: освіта, охорона здоров'я, культура. Йдеться не лише про заміну вікон та дверей на більш енергоефективні, утеплення будівель, проведення гідрохімічних промивок мереж опалення, а й про облаштовування  індивідуальних теплових пунктів тощо.

Програма підвищення енергоефективності в бюджетних установах на 2017-2027 роки охопила 100 закладів і установ, що утримуються з міського бюджету. Це, зокрема, 73 учбових заклади, 9 закладів охорони здоров’я, 11 закладів культури та спорту, 7 адмінбудівель. Програма розрахована на 11 років, її загальна вартість - 552,6 млн. гривень. За минулий і цей роки за цією програмою профінансовані енергоефективні заходи майже на 68 млн. грн.

Крім того, активно проводиться робота щодо залучення міжнародної фінансової і технічної допомоги. Місто має досвід співпраці з проектами українсько-німецького співробітництва (GIZ), Агентства  США з міжнародного розвитку (USAID), НЕФКО, Світовим банком, Європейським банком реконструкції та розвитку, Європейським інвестиційним банком. Що вдалося реалізувати та над чим ще треба попрацювати, Роман Мовчан розказав на прикладі декількох об’єктів. Так, у рамках Проекту USAID «Реформа міського теплозабезпечення в Україні» здійснено реновацію дитячого садочку №71. Це був перший спільний пілотний проект, вартість якого становила 2,5 млн. гривень, співфінансування USAID склало 900 тис. грн. Були проведені роботи з утеплення стін фасаду мінеральною ватою, замінені вікна та вхідні двері на енергозберігаючі, зроблений скатний дах. Завдяки цим заходам споживання теплової енергії в садочку зменшилося на 30 %, підкреслив пан Роман.

-         Комплексний підхід в проведенні енергоефективної реновації старої та нової будівель колегіуму № 11 теж мав гарний результат, - продовжує Роман Мовчан. - В першу чергу, модернізація проводилась у старому корпусі та була завершена у 2013 році. Це сталося завдяки співпраці з проектом українсько-німецького співробітництва (GIZ), вартість якого склала  2,2 млн. гривень, з яких співфінансування GIZ - майже 1 мільйон. Замінені вікна та двері, утеплено стіни, цоколь, підвал та горище будівлі. В результаті споживання тепла скоротилось на 35%!

У 2015-2017 роках реалізований проект з енергоефективної реновації нового корпусу ЗНЗ №11: замінено вікна, утеплено фасад, замінено покрівлю з пласкої на шатрову, встановлено декілька індивідуальних теплових пунктів. На впровадження заходів спрямовано майже 17 млн. гривень, з яких 12,8 млн. гривень – кошти державного фонду регіонального розвитку. Заплановано отримати економію - близько 30% , а дітки тепер навчаються в набагато комфортніших умовах. У цьому журналісти переконалися на власні очі, коли завітали до навчального закладу в ході прес-туру.

-         На сьогодні в ліцеї №11 навчається 1676 учнів та працює 120 вчителів. Це найбільша школа в Чернігові, -  з гордістю розповіла представникам ЗМІ директорка колегіуму № 11 Світлана Рубан. – Цього року нашому закладу виповнилося 80 років. І ми сьогодні дійсно отримали комфортні умови для праці. Наші діти навчаються у теплих світлих класах. Проведено енергоефективну реновацію, що дійсно дає відчутну економію тепла, води та електроенергії. До того температура  в старій будівлі досягала до +15, сьогодні середня температура в класах +21. Ми маємо індивідуальну станцію теплопункту і можемо самостійно регулювати температуру відповідно до санітарних норм.

А як термомодернізуються чернігівські підприємства, журналістам розповів і показав фахівець зі зв’язків з громадськістю КП «Чернігівводоканал» Ігор Грищенко. Він повідомив, що  КП «Водоканал» залучив 23 млн. доларів США кредитних коштів Світового банку. Що ж було зроблено? Замінено аварійні ділянки водопровідних та каналізаційних мереж, насосне обладнання на артезіанських свердловинах та в каналізаційних насосних станціях, проведено реконструкцію системи каналізації одного з  мікрорайонів міста, проведено реконструкцію ділянки каналізаційного колектора та придбано сучасну спеціалізовану техніку.

-         У нас на підприємстві дуже велике споживання електроенергії, - пояснив учасникам прес-туру Ігор Грищенко. - Технологія  подачі  води у Чернігові особлива: вода подається зі скважин глибиною 700 метрів. Цю воду треба спочатку підняти на перший рівень, потім  перекачати в ємності та підняти на другий рівень, а потім донести до  споживачів у багатоповерхівки. За результатами впроваджених заходів  споживання електроенергії у нас скоротилося в середньому на 35 %.

Завдяки запровадженій електронній системі енергомоніторингу з 2015 року в Чернігові щоденно проводиться аналіз споживання енергоресурсів у 190 бюджетних будівлях та здійснюється оперативний контроль. За підсумками 2017-го, зменшення споживання енергоресурсів зекономило бюджету понад 1 млн. гривень. Зменшення викидів  вуглекислого газу за результатами  впроваджених заходів становило 5% до базового рівня (2008 рік), економія енергоресурсів до базового рівня становила 164,7 тис. МВт/г. Загалом на впровадження енергоефективних заходів у рамках виконання Плану дій зі  сталого енергетичного розвитку м. Чернігова на 2015-2023 роки за три роки  було спрямовано майже 450 млн. гривень.

Чернігівські підприємства сфери тепло-, водопостачання та водовідведення, і житлово-експлуатаційні підприємства продовжують впроваджувати енергоефективні заходи. Проводяться роботи з модернізації котелень, часткової заміни та ізоляції мереж теплопостачання. Виконується оснащення  багатоквартирних житлових будинків засобами обліку споживання води, встановлюються реле часу та сутінкове реле. Якщо коротко підсумувати враження журналістів після прес-туру до Чернігова, то думка майже одностайна: проекти з енергоефективності реалізуються вдало, результати можуть стати прикладом для інших міст і регіонів України.


Автор: Медіа-центр "Моє місто"
Коментарів ще немає
Додати коментар
Максимальний розмір коментаря 250 символів

Читайте також

Сім нових випадків захворювання на Covid-19 зафіксовано в області за останню добу

За останню добу COVID-19 діагностовано у 7 осіб, 5 з яких - жителі Чернігова. Загалом кількість виявлених випадків інфікування коронавірусом на Чернігівщині складає 147 осіб. Ситуація в області є...

Громадський транспорт Чернігова повністю поновлює роботу

Громадський транспорт Чернігова повністю відновлює роботу вже з 1 червня. Про це пвідомляють на сайті ЧМР. Також з 1 червня скасовуються тимчасові посвідчення на проїзд у громадському транспорті,...

У Городні капітально відремонтують школу

У межах Національної програми "Велике будівництво" ,інційованої Президентом України Володимиром Зеленським, капітально відремонтують школу №2 у місті Городня. Про це на своїй сторінці у Facebook...

Пішов з життя командир 1-ї окремої танкової бригади підполковник Юрій Межаков

Сьогодні, 28 травня в районі проведення операції Об’єднаних сил пішов з життя командир 1-ї окремої танкової бригади підполковник Юрій Межаков. Про це повідомляють на сторінці Операції...

Пляжний сезон 2020: чернігівські рятувальники відпрацювали дії з рятування потопаючого на воді

Вчора, 27 травня, рятувальники перевірку готовності рятувальних підрозділів для надання допомоги потопаючим на воді. Про це Управління ДСНС у Чернігівській області повідомляє на своїй сторінці у...