Регіональний ландшафтний парк чи «царське село»? | Події і коментарі
П'ятниця, 13 вересня 2024, 04:30
Вхід Реєстрація
;

E-mail:

Пароль:

Увійти
Зареєеструватися
Реєстрація користувача
Зареєструватися

Вкажіть ваш E-mail:

На вказаний E-mail буде відправлено посилання за яким ви зможете втсановити новий пароль.
Нагадати пароль
Зареєеструватися

Популярні

Регіональний ландшафтний парк чи «царське село»?

12:36 15.02.2019    Версія для друку  Коментарі 3 Оцінок:
0

Питання можливої елітної забудови регіонального ландшафтного парку «Ялівщина» нині постало гостро як ніколи. Виявилося, що основні лобісти розбудови «царського села» сидять у будівлі Чернігівської міської ради. Пішов п’ятий рік відтоді, як було створено РЛП, а на папері існує фактично два самостійних проекти – лісопарк «Ялівщина» та регіональний ландшафтний парк «Ялівщина». 

У жодному з проектів не виділено земельної ділянки в натурі. Процедуру погодження проекту землеустрою РЛП заблокували два профільні управління муніципалітету – архітектури та земельних ресурсів. Експерти переконані, що відсутність меж дає можливість в ручному режимі відривати шматки цінної землі від «зелених легень» Чернігова. Це засвідчило рішення останньої сесії Чернігівської міської ради про надання дозволу на розробку технічної документації КП «Зеленбуд» на земельну ділянку 0,5 гектара для будівництва та обслуговування комунальних закладів і установки меж. Ключове слово – «будівництво»! Ця перша ластівка активізувала громадськість, котра звернулася по допомогу до обласної ради та обласної держадміністрації. Свого часу ті виступили гарантами існування заповідної зони з унікальною екосистемою, ботанічними та археологічними пам’ятками, що датуються ІІ-І тисячоліттями до нашої ери та купою артезіанських свердловин, з яких п’є воду кожен третій чернігівець. Судячи з усього, за регіональний ландшафтний парк розгорнеться неабияке протистояння між містом та областю, підсумком якого стануть або елітні котеджі на могилах наших пращурів, або збереження пам’яток та екосистеми в межах лісопарку.

Хто заблокував питання виділення меж?

168,7 гектара в мальовничому куточку Чернігова не полишають у спокої лобістів елітних забудов. Протистояння довкола Ялівщини триває з початку 90-х років, однак забудовники ще ніколи настільки близько не підходили до своєї мети, як зараз. Свого часу політичну, юридичну і фінансову відповідальність за унікальну лісопаркову зону з пам’ятками археології, ботаніки і артезіанськими свердловинами взяла на себе Чернігівська обласна рада. 28 березня 2014 року було прийнято рішення «Про створення регіонального ландшафтного парку «Ялівщина», Чернігівської обласної ради», згідно з яким з метою розширення мережі об’єктів і територій природно-заповідного фонду області, збереження та відтворення цінних природних комплексів, генофонду рослинного і тваринного світу було створено регіональний ландшафтний парк «Ялівщина». Визначено і площу парку – 168,7 гектара за рахунок земель запасу комунальної власності Чернігівської міської ради без їх вилучення.

27 червня 2014 року Чернігівська міська рада ухвалює рішення «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, введення тимчасових обмежень на використання земель», яким надає дозвіл комунальному закладу «Регіональний ландшафтний парк «Ялівщина» Чернігівської обласної ради» на розроблення проекту землеустрою з подальшою передачею зазначених земельних ділянок до спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області.

Через два роки, з 2016 року, такий проект землеустрою розробляється. Площа земель, як і планувалося, – 168,7 гектара на території міста Чернігова. Цей проект подають до Центру надання адміністративних послуг Чернігівської міської ради для погодження уповноваженими органами. Однак, якщо Головним управлінням Держгеокадастру в Чернігівській області, Департаментом культури і туризму, національностей та релігій, Департаментом екології та природних ресурсів облдержадміністрації були надані позитивні висновки, то управління архітектури та містобудування разом із управлінням земельних ресурсів Чернігівської міської ради без будь-яких зауважень відмовляють у його погодженні. Фактично ці управління міської ради просто заблокували виконання рішення Чернігівської міської ради від 27 червня 2014 року.

Забудовне лобі

Чи могли профільні управління муніципалітету без будь-яких пояснень не погодити проект землеустрою? Член громадської ради при Чернігівській ОДА та багаторічний борець за збереження Ялівщини Руслан Волощук переконаний, що ні. На його думку, питання забудови Ялівщини лобіює особисто міський голова Чернігова Владислав Атрошенко, який наразі є повноправним господарем у міській раді і без відома якого не ухвалюється жодне важливе рішення.

«До того, як сісти в крісло міського голови, Владислав Атрошенко був поборником захисту Ялівщини. Принаймні на словах. Наразі він зайняв кардинально іншу позицію, – каже Руслан Олександрович. – Останні шість рішень за 2018 рік – тому яскраве підтвердження. Першим рішенням, ще у січні минулого року, вони захотіли змінити цільове призначення для трьох гектарів землі із сільськогосподарського (розпайовані землі) на будівництво приватних осель. Ділянки розташовані біля кладовища. Тоді міська рада не набрала достатньої кількості голосів».

28 лютого 2018 року, на 28 сесії Чернігівської міської ради 7 скликання депутати прийняли рішення, яким доповнили міську програму розроблення містобудівної документації окремим пунктом, а саме: «Доопрацювання проекту «Детальний план території. Функціонально-планувальна організація лісопарку «Ялівщина»». На цей захід з міського бюджету у 2018 році було заплановано 198 тисяч гривень.

Річ у тому, що деякі земельні ділянки на березі Стрижня поруч із ландшафтним парком «Ялівщина» перебувають в оренді, деякі – у приватній власності. Для початку будівництва не вистачає лише містобудівельного обґрунтування. У детальному плані це будівництво можна передбачити. Саме тому депутати проголосували за додаткове фінансування з міського бюджету проектної містобудівної документації, розробленої ще у 2007-2008 роках.

168,7 гектара не висмоктані з пальця

Голова комітету з реалізації програми «Зелене намисто Чернігівщини» Громадської ради при Чернігівській ОДА Валентина Седячковпевнена, що доопрацювання детального плану загрожуватиме забудовою Ялівщини.

«Міськрада вже кілька років не затверджує меж регіонального ландшафтного парку, причому без будь-яких пояснень, – каже вона. – Громадськості також ніхто не пояснив, для чого потрібне те доопрацювання. Це питання турбує не лише нас, але й екологів із всеукраїнським та світовим іменем. Так, нещодавно провідний еколог Володимир Борейко висловив стурбованість тим, що відбувається з унікальним регіональним ландшафтним парком».

Побоювання громадської активістки небезпідставні. У планах міської ради – збільшення території Ялівщини до 250 гектарів, на частині земель заплановано створити міський парк, частину, скоріше за все, забудують. Прокуратура Чернігівської області оскаржила рішення муніципалітету в суді, оскільки вважає, що міськрада не врахувала рішення облради, яким на цій території вже утворено регіональний ландшафтний парк «Ялівщина» площею 168,7 гектара. У свою чергу Чернігівський окружний адміністративний суд відмовив у задоволенні позову прокуратури до міської ради про визнання протиправним та скасування рішення. У відповідь в обласній прокуратурі внесли скаргу до Київського апеляційного адміністративного суду, щоб скасувати рішення першої інстанції.

«Позиція судді така, що немає ні лісопарку, ні РЛП, все існує тільки на папері. Бо, мовляв, немає меж, – коментує рішення суду Руслан Волощук. – Дійсно, немає меж, хоча генпланом межі передбачені».

За словами екозахисника, площу території РЛП «Ялівщина» у 168 гектарів не висмоктали з пальця.

«Є відповідний перелік власників та землекористувачів на території РЛП «Ялівщина». Дані за 2013 рік, перед утворенням парку, – говорить він. – Остання цифра – 34 власники земельних ділянок. Землі запасу та землі, які не надані у користування у межах Чернігова, складають 168,7 гектара, – продовжує член громадської ради. – Ця цифра не наша, а надана управлінням земельних ресурсів та управлінням містобудування та архітектури Чернігівської міськради. Вона пішла у Міністерство екології і природних ресурсів. Ці документи стали підставою для створення РЛП «Ялівщина».

Перші ластівки

31 січня 2019 року на 38 сесії Чернігівська міська рада ухвалила рішення про надання дозволу на розробку технічної документації КП «Зеленбуд». Кількість землі – півгектара. Цільове призначення – для будівництва та обслуговування комунальних закладів і установки меж. Ключовим у цій фразі є слово «будівництво»! Зазначена земельна ділянка розташована за адресою вул. Жуковського, 6. Колись там розташовувались теплиці, в яких вирощували квіти. До ділянки є хороші під’їзні шляхи, сюди вже проведені електрика та газ – прекрасне місце під забудову в самісінькому центрі «зелених легень» Чернігова. Немає лишень каналізації. Можна тільки уявити, яка вода піде з кранів чернігівців, якщо після того, як вона там з’явиться, не доведи Боже, трапиться якийсь порив.

Фактично це початок забудови Ялівщини, оскільки, якщо залишити відповідне рішення без належної реакції, то за ним підуть наступні. Наслідки можуть стати печальними. Адже виведення цих територій за межі охоронюваної ландшафтної рекреаційної території лісопарку «Ялівщина» юридично надає можливість землевласникам та землекористувачам зазначених територій змінювати їхнє цільове призначення, вести будь-яку господарську та іншу діяльність на свій розсуд. Це звільняє їх від можливого оподаткування за перебування на природоохоронних та заповідних територіях. Жонглювання ж та маніпулювання площами, межами дають можливість приписувати необхідні бажані гектари для збільшення площі території під бажану забудову.

Щодо згаданого вище комунального підприємства «Зеленбуд». Воно ніяк не могло визначитись - треба йому земля чи не треба.

За словами Руслана Волощука, у користуванні «Зеленбуду» свого часу вже було 2,65 гектара землі в Ялівщині, однак комунальне підприємство від неї відмовилось. Землю тоді взяли три приватні особи, які намагалися проштовхнути питання приватизації орендованих ділянок. Питання на голосування виносили тричі, і тільки завдяки громадськості воно не пройшло в сесійній залі. Як тільки приватизацію землі провалили, три приватні особи відмовились від її оренди.

В ситуацію з «Ялівщиною» планує активно включитися керівництво Чернігівської облради та Чернігівської ОДА. Так, минулого тижня в обласній раді за участі заступника її голови Арсена Дідура та радника голови Чернігівської ОДА Володимира Ткача піднімалося питання ігнорування на місцях пріоритетів державної екологічної політики щодо збереження об'єктів природно-заповідного фонду та порушень природоохоронного законодавства.

За підсумками засідання ухвалене рішення звернутися до голови облдержадміністрації Олександра Мисника щодо проведення наради за участі прокурора Чернігівської області Володимира Комашка. Питання, яке розглядатимуть на нараді, стосуватиметься завершення робіт із розробки проекту землеустрою щодо організації і встановлення меж території природно-заповідного фонду – РЛП «Ялівщина». На нараду запросять і міського голову Чернігова Владислава Атрошенка та секретаря Чернігівської міської ради Максима Черненка

Якою буде реакція останніх – відомо завчасно. По-перше, між командами Мисника-Давиденка і Атрошенка-Куліча давно триває негласна війна. По-друге, ставлення Владислава Атрошенка до питання Ялівщини також відоме. Від результату протистояння довкола Ялівщини залежить, чи стане вона дійсно регіональним ландшафтним парком чи буде ще одним «царським селом» з комфортними умовами проживання для чернігівської псевдоеліти.


Автор: Віталій Назаренко, «Чернігвщина» №7 (720) від 14 лютого 2019, gorod.cn.ua
Гість Волощук Руслан, активіст 2019-02-15 14:14:38   Оцінок:
0

Прошу взяти до уточнення по цьому матеріалу, що надруковані у коментарях за Інтернет-адресою: https://www.gorod.cn.ua/news/gorod-i-region/100151-regionalnii-landshaftnii-park-chi-carske-selo.html

Гість Патріот 2019-02-18 07:52:05   Оцінок:
0

Чихать хотіла влада на ці писульки. Фактично рано чи пізно ці землі стануть приватними.Ну а потім почнеться будівництво хоромів.

Гість роман 2019-02-27 08:28:08   Оцінок:
0

Сделайте лучше красивую набережную на Стрижне от Еловщины до Десны!

Додати коментар
Максимальний розмір коментаря 250 символів

Читайте також

Як зарядити телефон із пошкодженим зарядним портом?

Хочете знати, що робити, коли телефон не можна зарядити за допомогою звичайного зарядного пристрою? Чи є рішення взагалі і чого краще уникати у такій ситуації? Індуктивні зарядні пристрої Якщо...  (Коментарів: 1)

Основні види пилососів та їхні можливості

Пилосос змінив підхід до прибирання і сьогодні складно уявити собі чисте приміщення, де б його не використовували. Є багато видів приладів залежно від форми, конструкції, способу прибирання тощо....

Причини повільного інтернету

У наші дні багато людей скаржаться на повільне завантаження веб-сайтів, інтернет-сторінок, повільне завантаження тощо, але найчастіше вину за це покладають на інтернет-мережу конкретного...

У центрі екстреної медичної допомоги та медицини катастроф стартували відновлювальні роботи

Зруйнована стіна, вибиті вікна та двері – до Чернігівського обласного центру екстренної медичної допомоги та медицини катастроф прилітало не раз. На щастя, медики разом з машинами вчасно...

Кількість загиблих унаслідок авіаудару по Десні зросла – ДСНС

Кількість загиблих унаслідок авіаційного удару по селищу Десна Чернігівської області збільшилася до 11 людей. Про це Суспільному повідомили у Держслужбі з надзвичайних ситуацій. За інформацією...  (Коментарів: 1)