Чи працюють місцеві ініціативи в Чернігівській області

Місцева ініціатива - одна із форм безпосередньої участі членів територіальної громади міст у здійсненні місцевого самоврядування і передбачає внесення жителями міста до міської ради проекту нормативно-правового документу з питань, які віднесені до компетенції відповідної ради.
На жаль, на сайтах Новгород-Сіверської та Ніжинської міських рад немає окремих розділів щодо місцевих ініціатив. При цьому, Ніжинська міська рада затвердила Положення про місцеві ініціативи, а от Новгород-Сіверська міської ради навіть не спромоглася таке положення прийняти.
Згідно положення про місцеві ініціативи у місті Ніжині, подання здійснюється ініціативною групою, у складі до 10 дієздатних членів громади. Але по факту треба зібрати мінімум 25 осіб, провести збори, затвердити проект рішення та обрати до 10 осіб, які будуть представляти ініціативу в міській раді та збирати підписи. Тобто реальна мінімальна необхідна кількість осіб для запуску процесу місцевої ініціативи 25 чоловік. І це вже є початком ускладнень.
Наступним ускладненням є збір 500 підписів (1% від кількості мешканців міста) для підтримки місцевої ініціативи з переліком необхідних даних:
- ПІБ;
- рік народження;
- серію та номер паспорту;
- домашні адреси тих, хто підтримує ініціативу;
- дату підписання.
Зібрати 500 підписів і зібрати ті ж 500 підписів з вказанням паспортних даних - це вже доволі суттєве ускладнення.
Навіть якщо ініціативна група все це зробила і вірно оформила всі документи, то ще не факт, що це рішення буде прийнято на сесії. Тому що Рада в межах своїх повноважень може:
- прийняти проект рішення, повністю або за основу;
- відхилити проект рішення;
- відправити проект рішення на доопрацювання, причому тільки один раз, другого доопрацювання не буде.
- рада може запропонувати власний альтернативний проект рішення, але виключно після того, як по проекту рішенню було прийнято остаточне негативне рішення та за умови обов’язкового обговорення такого рішення з членами ініціативної групи.
В Ніжині процедура місцевої ініціативи складається із ускладнень. Таких як, завищеної кількості осіб для початку місцевої ініціативи, великої кількості необхідних підписів з вказанням персональних даних і відсутності 100% впевненості у прийнятті саме підтриманого громадянами проекту рішення. Тому цю процедуру не використовують. Наприклад, за 2018 рік не було проведено жодної ініціативи на місцях.
“Члени коаліції “Прозорі ради” рекомендували спростити існуючу процедуру Новгород-Сіверському та знизити кількість необхідних підписів, з розрахунку для жителів міст від 10 тисяч до 100 тисяч - 25 підписів” - прокоментував представник коаліції в Чернігівській області - Сергій Старченко.
В той же час, жителі міста Новгород-Сіверський взагалі не мають можливості подати місцеву ініціативу, оскільки не має положення та не визначено порядок подання ініціативи.
Раніше було висвітлено, як реалізовано право на місцеві ініціативи у Чернігові, стаття доступна за посиланням.
*Матеріал підготовлений в рамках Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні (EU Anti-Corruption Initiative) - найбільшої програми підтримки України з боку ЄС в сфері боротьби з корупцією.
Програма фінансується ЄС та співфінансується і впроваджується Данською агенцією з міжнародного розвитку (DANIDA).
Автор: Чернігівська обласна ГО ЦПСА
(Оновити зображення коду)