Скільки грошей мають комунальні підприємства Чернігівщини? | Події і коментарі
Вівторок, 31 березня 2020, 11:54
Вхід Реєстрація
;

E-mail:

Пароль:

Увійти
Зареєеструватися
Реєстрація користувача
Зареєструватися

Вкажіть ваш E-mail:

На вказаний E-mail буде відправлено посилання за яким ви зможете втсановити новий пароль.
Нагадати пароль
Зареєеструватися

Скільки грошей мають комунальні підприємства Чернігівщини?

08:47 30.10.2019    Версія для друку  Коментарі Оцінок:
0

П’ять рад Чернігівщини - міські: Чернігівська, Ніжинська, Прилуцька, Новгород-Сіверська, Чернігівська обласна, мають на своїх сайтах новий інструмент модуль “Комунальні підприємства” системи візуалізації “Відкритий бюджет” для аналізу роботи КП. В модулі “Комунальні підприємства” зібрана інформація про фінансові показники підприємства за кілька останніх років та відображена у графічному вигляді. Відповідно, можна побачити зміни фінансових показників, які відбуваються протягом часу, як на одному визначеному підприємстві, так і в порівнянні з іншими.

Розглянемо, наприклад,  ЖЕК-и міста Чернігів.

Наприклад “Чистий дохід від реалізованих послуг” ЖЕКів від основної діяльності за 4 роки зростає, це обумовлено збільшенням тарифів на послуги.

“Собівартість реалізованих послуг” з останні 4 роки теж зростає (значення у звіті про фінансові результати собівартість від'ємне число), але зростає повільніше за дохід, і  результатом такої діяльності є валовий прибуток.

“Прибуток” не має такого постійного зростання як чистий дохід. Кінцевий результат діяльності підприємств (чистий прибуток)  переважно є позитивним і кількість прибуткових ЖЕКів зростає. Так в 2017 році невеликий прибуток мав лише в ЖЕК№10, в 2018 році вже три  ЖЕКи показали прибутковість: ЖЕК №10, КП “Деснянське”, КП ”Новозаводське”. Але  порівняно з обсягами майна, яке має бути використано для отримання цього прибутку, він незначний - від 1 до 2,5 мільйонів. ймовірно, цей прибуток є лише “на папері”, оскільки основна (операційна) діяльність підприємств є збитковою.

Yes

Якщо поглянемо на абсолютні значення, чистий дохід вимірюється в десятках мільйонів, а прибуток складає лише 1-2,5 мільйони, тобто Чернігівські ЖЕКи є дуже низькорентабельними підприємствами. Причиною цього є те, що  “левова” частка доходу уходить не на основну діяльність, а на інші операційні витрати, що призводить до збитків по основній (операційній) діяльності ЖЕКів і зменшує загальну прибутковість. Інші операційні витрати можуть бути пов’язані з тим, що вони більшу частину послуг не надають самостійно, що і призводить до великих перевитрат, і, як наслідок, операційних збитків. Але постає питання що складають ці операційні витрати?

Yes

Привернули нашу увагу і “Основні засоби” підприємств, які складають від 1,5 до 3 мільярдів, так-так мільярдів. На балансі ЖЕКів знаходиться дуже велика кількість активів. А ще вартість цих активів зростає кожного року. Постає питання, що ж з таке дороговартісне обліковується на балансі ЖЕКів, та чому воно так стрімко зростає - в рази.

Yes

І якщо на балансі ЖЕКів такі багатомільярдні активи (подібні за розмірами до середнього промислового підприємства), то чому ж суми доходів є такими мізерними? Постає питання - чи дійсно ці активи мають таку реальну вартість, чи  їх варто давно переоцінити і привести у відповідність до  фактичних обсягів діяльності? Чи все ж таки варто їх передати у розпорядження ефективнішим користувачам? Адже активи - це засоби, використання яких має приносити економічну вигоду у майбутньому, а як ми бачимо за сумами доходів і прибутків - ефективність ЖЕКів є мізерною.

Ще один показник нам здався цікавим - “Капітал у дооцінках”, який вказує на те, що ЖЕКи протягом останніх років суттєво переоцінили вартість свого майна в сторону збільшення. По-ньому також повстають питання. Чи є реальні підстави цієї дооцінки (оновлення, поліпшення, або стрімке зростання цін на нерухомість). Чи це просто збільшення капіталу “на папері”, за яким може ховатися приховування втрат і збитків.  Ми переглянули даний показник в інших містах (Полтава, Рівне, Дрогобич, Ніжин) і  не знайшли дооцінювання власного капіталу та в таких розмірах .

Yes

Отже, навіть поверхневий аналіз фінансового стану і фінансових результатів ЖЕКів м. Чернігова показав, що в цілому діяльність підприємств є вкрай низько ефективною, а фінансова звітність навіть при поверхневому перегляді викликає питання. При наявності значних обсягів активів за розмірами, доходи підприємств є занизькими, незважаючи на кінцевий прибуток, операційна діяльність є дуже збитковою.

Запроваджений інструмент не вирішує проблем, але наочно показує результати діяльності підприємств та маркери, де потрібно звернути додаткову увагу. Якщо одні показники не викликають питань, то інші потребують додаткового вивчення, а як висновок напрошується інвентаризація та аудит підприємств.

Yes

Yes

Yes

Матеріал підготовлений в рамках Антикорупційної ініціативи ЄС в Україні (EU Anti-Corruption Initiative) - найбільшої програми підтримки України з боку ЄС в сфері боротьби з корупцією. Програма фінансується ЄС та спів-фінансується і впроваджується Данською агенцією з міжнародного розвитку (DANIDA).


Автор: Чернігівська обласна ГО ЦПСА
Коментарів ще немає
Додати коментар
Максимальний розмір коментаря 250 символів

Читайте також

В Україні очікується сильне похолодання: мороз, сніг та штормовий вітер

За інформацією Українського гідрометцентру  31 березня-2 квітня у західних, північних, більшості центральних областей очікується відчутне зниження температури: вночі 0-6° морозу (31...

Як у Чернігові, Ніжині та Прилуках знайти роботу онлайн

Інтерактивні карти вакансій створені рекрутерами служби зайнятості за допомогою онлайн-сервісу Google "Мої карти". Вакансії знаходяться у вільному доступі в мережі інтернет. Вакансії доступні для...

Мінрегіон визначився із показниками соціально-економічного розвитку: Чернігівщина має одну з найкращих динамік в Україні

В період дії карантинних заходів та засилля не дуже оптимістичних новин - буквально на вагу золота хоч дрібка позитивної інформації. І вона є! Так, Міністерство розвитку громад та територій або...

Самоізоляція – реальний шанс мінімізувати поширення COVID-19

Для зменшення ризиків розповсюдження вірусної інфекції COVID-19 в Україні запроваджені заходи самоізоляції. Режим самоізоляції передбачений для усіх осіб, які повертаються з інших країн. При...  (Коментарів: 1)

47 пожеж за добу: на Чернігівщині масово спалюють сухостій

47 пожеж через спалювання сухої трави сталося за добу на Чернігівщині. Загалом у 17 районах вигоріло 92 гектари, найбільше – 20 біля села Красилівка Козелецького району. Про це Суспільному...