Історичний будинок Полторацьких в центрі Чернігова орендатори доводять до руйнації | Події і коментарі
Вівторок, 25 вересня 2018, 16:37
Вхід Реєстрація
;

E-mail:

Пароль:

Увійти
Зареєеструватися

Вкажіть ваш E-mail:

На вказаний E-mail буде відправлено посилання за яким ви зможете втсановити новий пароль.
Нагадати пароль
Зареєеструватися

Історичний будинок Полторацьких в центрі Чернігова орендатори доводять до руйнації

19:45 09.11.2013    Версія для друку  Коментарі 1 Оцінок:
0

Фонд комунального майна і депутат Чернігівської міської ради  з фракції УДАР Юрій  Тарасовець забирають так званий  будинок Полторацьких у «Союзу Українок».

З такою заявою виступила голова громадської організації «Союз Українок» Раїса Решетнюк   8 листопада, під час  презентації книги «На хресній дорозі: історія родини Ліндфорсів-Русових у листуванні». Саме чернігівська громадска організація «Союз Українок» і є орендатором цього будинку.

- Ми дуже хочемо, щоби там постала світлиця. Я думала, що віддамо Тарасовцю… Можна сказати, це сучасний олігарх чернігівський. Дали йому дві кімнати, а він каже «давайте виходьте геть». Хай вони там що хочуть творять, але музей-світличка Русової в тій хаті повинна постати, - розповіла голова «Союзу українок» Раїса Решетнюк пише «Високий Вал»

Водночас  координатор ініціативи «Збережи старий  Чернігів» Сергій Черняков вважає, що ситуація виглядає не так однозначно.

«У Раїси Решетнюк немає коштів на облаштування будинку. Вона  платить лише одну гривню за оренду і зараз нічого не робить. На половині будинку андулін поїхав (до речі, не треба було його покривати андуліном), і як результат дах протікає і будинок гине  . Тарасовцю скільки разів казав, щоб вкрив дах бодай рубероїдом... Не хоче, от він хоче весь будинок. Платить він, до речі, 2000 гривень у місяць за оренду вже два роки.», - повідомив Серігій Ченрняков в соціальних мережах, коментуючи цю тему.

Ось такий внутрішній вигляд будинку Полторацьких (на фото огляд будинку у липні 2013 року).

578118_749285301750322_1944462633_n

Дах будинку

575746_749256201753232_1923626548_n

Водночас, за словами експертів,  фонд комунального майна може лише через суд змінити орендаторів будинку, якими є громадська організація «Союз Українок»

«Позиція Фонду держмайна не є головною, руки у них зв"язані. Змінити орендарів можна лише через суд, а суди ви знаєте це довга справа - так і будинок загине. Фонд держмайна на прохання ініціативної групи "Збережи старий Чернігів" збирав у липні  усіх зацікавлених осіб (був і Тарасовець, Солдатов). Склали акт технічного стану, місяць тому фонд держмайна попередив "Союз Українок", про те що якщо і надалі буде така ситуація, то буде переглянута плата за оренду і змінені орендодавці (але останнє питання можливе лише через суд) », - додав  Черняков.  

Довідково:  Цей будиночок споруджений у 1877-1878 роках на вулиці Шосейній(сьогодні Проспект Мину , біля готельного комплексу «Градецький»). У 1919 р. він став власністю земського лікаря Павла Петровича Полторацького та його родини.

Нині адреса будинку – проспект Миру, 74. У ньому до 1961 р. жило три династії лікарів Полторацьких. Їх старовинний рід бере початок від запорозьких козаків – полковників Семена Палія та Антона Танського.

Цей старенький будиночок на проспекті Миру славний не лише його власниками. Тут був культурний центр, збиралися відомі громадські діячі, еліта Чернігова: Михайло Жук – талановитий художник; Аркадій Верзилов – історик, краєзнавець, археолог, брав активну участь у політичному і громадському житті міста: обіймав посади міського секретаря та міського голови, був членом чернігівської Громади та «Просвіти»; Ілля Шраг – громадський, політичний і культурний діяч, чернігівський адвокат, депутат першої Державної думи, ідейний натхненник чернігівської «Просвіти» та інші. У будинок приходили і земські лікарі – колеги Полторацьких: Розенель, Дехан, Ковальський, Маслов та художник Іван Рашевський. Сюди приїздили з усієї України поети і письменники, зокрема Микола Хвильовий, Олесь Досвітній, Микола Вороний.

Мета цих зібрань: завзяті мисливці приїздили на полювання, розповідали тут мисливські байки. Це офіційна версія. Хоча, існує й інша думка. Тут приховується таємниця. Виникає питання – чому першими жертвами репресій 30-х років ХХ століття стали учасники мисливських зібрань у будинку Полторацького (Микола Вороний та ін.)?

Інше запитання – чому полювання біля Чернігова так приваблювало діячів культури з усієї України? Адже мисливських угідь на той час на території країни було багато.

 Зараз вигляд будинку змінився. У минулому він вирізнявся вишуканим різьбленням на карнизах та дверях, ґанок був оздоблений кованим металевим візерунком, з боку двору знаходилася веранда з різьбленими колонками. Навкруги – гарний сад з рідкісними деревами, кущами та квітами, вирощеними лікарем і чудовою людиною. За спогадами художника Володимира Конашевича, перехожі зупинялися перед будинком, милувалися його красою, віддаючи шану тим, хто створив його, і перехрестившись йшли далі у своїх справах.

Будинок вистояв у буремні часи війн та революцій, проте в 70-х роках ХХ ст. був спалений, розграбований вандалами. Від подальшого знищення його врятував Андрій Антонович Карнабед. У 1994 р. обласним управлінням культури та архітектури були направлені науково обґрунтовані довідки про архітектурну цінність цієї старовинної споруди. (за інформацію saveoldchernihiv.org.ua)

 


Автор: Чернігівщина: події і коментарі, фото Серій Черняков
Гість 072 2013-11-11 22:40:10   Оцінок:
0

помилок у тексті наче вас тарасовець гнав у шию

Додати коментар
Максимальний розмір коментаря 250 символів

Читайте також

Відсьогодні телеканал UA: ПЕРШИЙ припинив трансляцію

Концерн радіомовлення, радіозв’язку та телебачення (Концерн РРТ), що надає послуги трансляції телевізійного сигналу Національній суспільній телерадіокомпанії України повідомив НСТУ про...

Куди подорожують жителі області?

27 вересня в Україні відзначають Всесвітній день туризму. Це свято не тільки працівників туристичної сфери, але й усіх тих, хто хоча б один раз відчував себе мандрівником. Інфраструктура...

Арт Авеню - не буде. Алея героїв назву поки не змінює

Алея Героїв назву на "Арт Авеню" поки не змінює. Про це журналістів 0462.ua повідомила заступник начальника управління культури Катерина Литвин. За словами заступниці - про...

Незабаром стартує осіння призовна кампанія

Про осінній призов на строкову службу до лав ЗСУ та інших військових формувань йшла мова сьогодні, 25 вересня, під час прес-брифінгу в Чернігівському обласному військовому комісаріаті. Обласний...

Ціни на алкоголь виросли

ГУ ДФС у Чернігівській області повідомляє, що 22 вересня опублікована постанова Кабінету Міністрів України від 5 вересня №748 «Про внесення змін у додаток до постанови Кабінету Міністрів...