Блог користувача Олена Юрчук. Швидкість прискорить «Голландець» | Події і коментарі
Понеділок, 19 лютого 2018, 10:22
Вхід Реєстрація
;

E-mail:

Пароль:

Увійти
Зареєеструватися
Реєстрація користувача
Зареєструватися

Вкажіть ваш E-mail:

На вказаний E-mail буде відправлено посилання за яким ви зможете втсановити новий пароль.
Нагадати пароль
Зареєеструватися
Олена Юрчук
Олена Юрчук
Статей у блозі: 15

Швидкість прискорить «Голландець»

11:07 26.10.2017    Коментарі   Переглядів: 744    Оцінок:
0

Нещодавно Мінюст затвердив новий формат продажу активів неплатоспроможних банків. Саме на введення голландського аукціону Фонд гарантування вкладів та проектний офіс ProZorro.Продажі покладає свої найсміливіші сподівання щодо більш ефективної, а головне - скорішої реалізації проблемних активів. Отже, розглянемо, чим відрізняється голландець від звичайного англійського аукціону (так званого English Forward) і чому ця модель, за думкою фахівців, спрацює та змінить на краще ситуацію на ринку.

Нагадаємо, що Фонд гарантування вкладів став ініціатором створення ProZorro.Продажі – електронної торговельної системи, через яку сьогодні держава успішно і прозоро продає. Її збудовано на  принципах електронної системи публічних закупівель ProZorro, коли до центральної бази даних приєднані приватні партнери-майданчики й саме через них покупці знаходять цікаві лоти, реєструються у системі та беруть участь в аукціонах. З будь-якого майданчика можна побачити абсолютно всі лоти, які продає Фонд.

На балансі ФГВФО знаходяться активи 90 збанкрутілих фінансових установ   на суму  500 мільярдів гривень, а часу на їх реалізацію катастрофічно мало - не більше  5 років. До кінця 2017-го Фонд планує виставити на продаж через Систему всі активи банків, що ліквідуються.

«Гальма» системи – проблемні кредити

80% активів банків - це кредити, швидкість  реалізації яких є критично важливою. Але, справа у тому, що реальну ціну кредитних зобов’язань, заставних земельних ділянок, чи об’єктів нежилої (промислової) нерухомості  визначити дуже важко.  Зараз торги починаються із вартості заборгованості (номінальної ціни), яка може суттєво відрізнятися від ринкової.

Більш того, за правилами класичного (англійського) аукціону покупці можуть пропонувати лише ціни, які є вищими за стартову. Таким чином, велика кількість аукціонів просто не відбувається. У такому разі лоти виставляються на повторні торги, але вже зі знижкою у 10% . Так один лот може виставлятися на торги до 8 разів і продаватися роками.

Найпопулярніше для України - змінити підвищення ціни на зниження

Щоб значно прискорити реалізацію проблемних активів було вирішено впровадити   нову модель торгів, збудовану за принципами голландського аукціону. Тут ціна за лот не підвищується, а знижується. І цей процес триває, поки хтось з учасників аукціону не зупинить пониження або не завершиться етап «голландця». Таким чином, весь період зниження має займати не місяці, а  лише 5-6 годин. За цей час від 100% вартості починається пониження по 1% за крок, і аж до 80 кроків.

Що цікаво, сам формат «голландця» вперше з'явився, як інструмент для гуртової торгівлі тюльпанами. Щодня в Амстердамі за чотири години роботи продається 12 мільйонів зрізаних і мільйон квітів у горщиках. А митна служба США використовує голландські аукціони, щоб продати товари, які залишалися на зберіганні протягом року.

Тож, коли треба  продати щось, що не має  ринкової вартості, або те, що не вдавалося продати роками (наприклад, прострочені кредити банків),  впровадження системи голландських аукціонів є найкращим вирішенням проблеми. “Голландський аукціон” стисне часові межі продажу з 4-6 місяців до одного дня, а вартість активу визначить сам ринок. 

Прозорий «Голландець»голландський аукціон

В ProZorro.Продажі після зупинення одним з учасників автоматичного зниження ціни/завершення етапу «голландця», ще буде етап подачі закритих цінових пропозицій, коли інші учасники матимуть змогу запропонувати більшу ціну, ніж зафіксовано. Все це робиться для того, щоб учасники голландського аукціону змагалися між собою. І щоб держава отримала більш високу ціну за лот.

Основні принципи роботи голландського аукціону по «прозорівські» можна відокремити у декілька пунктів:

  • Протягом одного робочого дня відбуватиметься автоматичне покрокове зниження ціни лоту до того моменту, поки один із зареєстрованих учасників не натисне кнопку "Придбати" або вийде час (голландець зупиняється о 16.00).
  • Збільшення строків експозиції лотів – від 14 до 40 робочих днів.
  • Скасування обмеження на кількість учасників електронних торгів (торги вважатимуться такими, що відбулися, якщо в аукціоні візьме участь один покупець, який зробить ставку).
  • Реєстрація на електронні торги можлива в день проведення аукціону та навіть під час самого «голландця».
  • Ціна лоту зменшується від 100% до 20% від номінальної (балансової) вартості активу.
  • Голландська модель аукціонів планується не лише для індивідуального продажу активів, а й для реалізації пулів активів.

Перші лоти вже є у продажу, а самі аукціони починаються з 30 жовтня 2017 року.

Залишається додати, що для того, щоб взяти участь в голландському аукціоні потрібно зареєструватися на одному з майданчиків. Наприклад, на PUBLIC-BID.SALE для цього потрібно лише ввести своє прізвище, ім’я, по-батькові та номер ідентифікаційного коду. Адже лише ці дані, попередньо введені вами у систему, надалі беруться для автоматичного формування протоколу про торги (які відбулися, або ні).

Коментарів ще немає
Додати коментар
Максимальний розмір коментаря 250 символів

Нові статті

Романова Тетяна
Романова Тетяна
Ложка дьогтю псує бочку меду: про проекти Бюджету участі

Вже не перший рік робоча група наполягає на проведенні звітних відкритих зустрічей  з виконавцями проектів Бюджету участі, авторами проектів та зацікавленими чернігівцями по результатам всіх...

Романова Тетяна
Романова Тетяна
Наскільки поповнився міський бюджет через систему штрафів?

За майже рік дії системи штафів було складено 57 актів на порушення з боку перевізників на суму майже 16 тисяч грн. Як відомо, перевізники, котрі систематично порушують права пасажирів під час...

Центр гуманістичних технологій АХАЛАР
Центр гуманістичних технологій АХАЛАР
"Дизайн соціальної анімації" на "Территорії розвитку 8" продовжується

Тільки закінчився семінар з першою групою учасників "Територія розвитку 8", як вже на порозі виникла нова - готова до розвитку своїх проектів та ініціатив. А попереду ще цілий рік навчання та...

Центр гуманістичних технологій АХАЛАР
Центр гуманістичних технологій АХАЛАР
Дизайн соціальної анімації на "Території розвитку 8" - відбувся!

Восьмий, останній сезон, програми  “Територія розвитку, гостинно приймав у Чернігові нових учасників.  20 активістів зі всієї України привезли 20 сміливих ідей, які разом з...

Романова Тетяна
Романова Тетяна
Хто куди або туалети для чернігівських водіїв

Працюючи по 8 годин на день (як мінімум), водії громадського транспорту у Чернігові не мають змоги сходити навіть до вбиральні. І ця проблема не вирішується вже багато років. Хто в цьому винен:...