Блог користувача Пущенко Павло . Де закінчується свобода слова: про історію бійок чернігівських підлітків | Події і коментарі
Вівторок, 30 травня 2017, 04:26
Вхід Реєстрація
;

E-mail:

Пароль:

Увійти
Зареєеструватися
Реєстрація користувача
Зареєструватися

Вкажіть ваш E-mail:

На вказаний E-mail буде відправлено посилання за яким ви зможете втсановити новий пароль.
Нагадати пароль
Зареєеструватися
Пущенко  Павло
Пущенко Павло
Статей у блозі: 15

Де закінчується свобода слова: про історію бійок чернігівських підлітків

17:41 18.04.2017    Коментарі 1   Переглядів: 458    Оцінок:
0

Історія з жорсткою бійкою чернігівських підлітків стала загальнонаціональною темою за кілька днів. Кадри, коли кілька дівчат лупцюють іншу дівчину, облетіли всі загальнонаціональні телеканали. Вже незабаром дівчата стали героїнями кількох телешоу, а їх обличчя відомі половині країни.

Але ж мова йде про неповнолітніх громадян.

У Чернігові виникла палка дискусія, наскільки адекватно повели себе ЗМІ в цій ситуації. Так, депутат міської ради Сергій Воробйов звинуватив місцеві ЗМІ в публікуванні облич та прізвищ дівчат – учасниць бійки. Основний аргумент – така публічність тільки нашкодить молодим особам, відріже їм шлях до справжнього усвідомлення своєї провини та виправлення.

Пост Воробйова викликав неабиякий резонанс в місті. Більшість не підтримували позицію депутата та вимагали максимальної публічності та покарання підлітків, які знущалися з одноліток.  Була навіть створена петиція з пропозицією позбавити депутата мандату.

Ситуація дійсно не однозначна, і журналістська професійна спільнота мала б якось відреагувати на цей випадок. 

З одного боку, Кодекс професійної етики українського журналіста говорить, що «журналіст має бути особливо обережним при висвітленні питань, пов’язаних із дітьми. Журналіст та редактор повинні мати обґрунтовані підстави для висвітлення приватного життя неповнолітньої особи (осіб) та дозвіл на це від її батьків чи опікунів. Неприпустимим є розкриття імен неповнолітніх (або вказування ознак, за якими їх можна розпізнати), які мали відношення до протизаконних дій, стали учасниками подій, пов’язаних із насильством)».

З іншого боку,  чернігівські журналісти та активісти в ході дискусії в соціальних мережах і етичні норми відкинули, посилаючись на закон «Про доступ до публічної інформації», зокрема, норму про те, що  «інформація з обмеженим доступом може бути поширена, якщо вона є суспільно необхідною, тобто є предметом суспільного інтересу, і право громадськості знати цю інформацію переважає потенційну шкоду від її поширення». 

Ситуацію також прокоментував  Роман Головенко, медіаюрист ІМІ:

«Показ відео бійки неповнолітніх дійсно є проблемним, бо Цивільний кодекс забороняє розголошення імен правопорушника (затриманого, особи, що підозрюється в адмінправопорушенні і т.п.) або потерпілого, але поки в дітей нема такого статусу і не відомо, чи він узагалі в них  буде. Закон про телерадіомовлення також обмежує розповсюдження інформації, яка "може     сприяти    ідентифікації    особи   неповнолітнього  правопорушника" (ч. 3 ст. 62).

 Але цю норму проблемно застосувати до Інтернет-ЗМІ. Залишаються лише етичні журналістські стандарти, які дійсно регулюють це питання, але якими, на жаль, багато журналістів не цікавляться або не беруть до уваги».

 

 Після того, як більшість  неповнолітніх    учасниць цього інциденту побували на різноманітних ток-шоу та роздали купу коментарів різним видам ЗМІ, навряд чи вони будуть звертатися з позовом до ЗМІ щодо неправомірності їх дій щодо оприлюднення прізвищ.

У той же час, залишається відкритим питанням моральної та етичної відповідальності ЗМІ та інтернет-ресурсів за розповсюдження персональних даних в подібних випадках. Де закінчується свобода слова і починається захист персональних даних і де межа суспільного інтересу? Можливо, необхідно на законодавчому рівні більш чітко регламентувати поведінку ЗМІ в подібних випадках.

   Матеріал підготовлено в рамках проекту «Мережа медіа-спостерігачів», який виконує Інститут масової інформації (ІМІ) за підтримки Посольства США.

 Павло Пущенко, регіональний представник ІМІ в Чернігівській області

Гість Джентельмен удачи 2017-04-18 18:08:45   Оцінок:
0

- Этично - неэтично! Это у нас с ними цацкаются, на поруки берут, перевоспитывают, а надо, как в Турции в старину поступали: посадют вора в чан с дерьмом, только голова торчит, и возят по городу. А над ним янычар с мечом... и через каждые пять минут как вжик мечом над чаном, так что если вор не нырнет - голова с плеч! Вот так он весь день в дерьмо и нырял. - Так это в Турции, там тепло.

Додати коментар
Максимальний розмір коментаря 250 символів

Нові статті

Руденко Олег
Руденко Олег
Антиукраинская истерика

Российское ТВ захлестнула антиукраинская истерика, которая денно и нощно отравляет и без того нездоровое общественное сознание. Кремль не может успокоиться от факта стойкости Украинского народа...

Олена Юрчук
Олена Юрчук
«Всім у PROZORRO» та чому ІТ-галузі там сподобається

«Якщо ти володієш мовою програмування – ти геній!» - саме  такі  думки виникають в голові пересічного громадянина при зіткненні з таким поняттям, як інформаційні...

Руденко Олег
Руденко Олег
АНТИУКРАИНСКИЙ ЛЕГИОН

События мая месяца продемонстрировали, что антиукраинский легион не разоружился и даже не ушел в глубокое подполье, а наоборот, осмелел, охамел и готов сделать очередную попытку укрепить у власти...

Руденко Олег
Руденко Олег
Дерусификация как путь к успеху

Психологический колониализм заканчивается тогда, когда субъект его ношения переходит на свой родной язык и начинает на нем не только разговаривать, но и думать. Любая колония, любая форма...

Руденко Олег
Руденко Олег
Дерусификация как путь к успеху

Психологический колониализм заканчивается тогда, когда субъект его ношения переходит на свой родной язык и начинает на нем не только разговаривать, но и думать. Любая колония, любая форма...