Атрошенко-Микитась: фонд, позичений у друга | Події і коментарі

Атрошенко-Микитась: фонд, позичений у друга

Що має стояти першим пунктом у неписаних інструкціях ведення виборчої кампанії для кандидата в депутати, що висувається по мажоритарці?

Ні, не власна виборча програма або команда однодумців, а наявність власного або ж позиченого благодійного фонду.

Не дивуйтеся. На останніх довиборах у семи одномандатних округах, що відбулися 17-го липня, четверо кандидатів перемогли саме завдяки залученню до їх кампаній благодійних фондів, через які здійснювався непрямий підкуп виборців.

БФ не лише дозволяють безкарно купувати виборців, але і здійснювати витрати поза офіційним виборчим фондом кандидата, який, як відомо, є лімітованим.

Річ у тім, що закон "Про вибори народних депутатів України" забороняє використанні "під час фінансування передвиборної агітації інших коштів, крім коштів виборчих фондів".

У свою чергу, виборчий фонд є лімітованим — кандидат в народні депутати в одномандатному окрузі не може витратити більше чотирьох тисяч розмірів мінімальної заробітної плати ( на сьогодні це 580 тис гривень, нині $25 000).

Це обмеження в законі існує досі для того, щоб вибори не перетворилися в змагання багатіїв, хто більше кине грошей на округ — як на рекламу, так і на подарунки.

Проте суму в двадцять тисяч доларів кандидати від бізнесу або з багатими спонсорами перевищують в рази. У тому числі і завдяки благодійним фондам, діяльність яких закон не обмежує ні до, ні під час активної фази виборчої кампанії.

Покарати кандидата за роздачу подарунків під прикриттям благодійного фонду можна хіба у тому випадку, якщо під час цього відбуватиметься пряма агітація і заклик голосувати за конкретну особу.

Покарання за підкуп — це зняття з виборчих перегонів. Проте про жоден такий випадок в історії українських виборів невідомо.

Так само неможливо покарати за перевищення витрат на агітацію, оскільки основні витрати проходять через благодійні фонди.

Фонд, позичений в друга

Ставленик влади, київський забудовник Максим Микитась приїхав перемагати на 206-ий округ в Чернігів без власного фонду. Тож довелося його зичити в друга, чернігівського міського голови Владислава Атрошенка.

Ще у квітні, за місяць до активної фази виборчої кампанії, Микитась розповів, що тепер є головою благодійного фонду "Поліський оберіг".

Від імені "Поліського оберегу" в 2015-му в розпал міських виборів роздавали людям грошову допомогу. Тоді Атрошенко балотувався на міського голову і, зрештою, переміг.

Кампанія Микитися на 206-ому окрузі була найдорожчою серед інших кандидатів. Він почав її задовго до офіційного старту, формуючи на місці імідж благодійника.

Крім спортивних шкільних та дитячих майданчиків, за місяць до голосування Микитась організував ціле турне групи "Лісапетний батальйон" селами округу. Один концерт цього ансамблю коштує 3,5-4 тисячі доларів. І хоча оптом ціна може відрізнятися, загальна сума лише за концерти виходить за ліміт виборчого фонду кандидата в депутата.

На ці концерти людей з прилеглих сіл зводили безкоштовні автобуси а на місці вже безкоштовно годували.

Микитась отримав п'ятнадцять тисяч голосів. Його майже наздогнав кандидат від "Батьківщини" Юрій Власенко, команда якого теж не жаліла подарунків.

В останній день перед голосуванням від фонду "Європа", засновником якого є чинний нардеп від "Батьківщини" Валерій Дубіль, в Чернігові роздавали сертифікати на 200 гривень на отримання ліків.

Також протягом кампанії "Європа" відкрила кілька дитячих майданчиків, при цьому на відкриттях фігурував кандидат Власенко.

www.pravda.com.ua