Сергій Березенко: «Обрати свого лікаря просто, як випити кави» | Події і коментарі

Сергій Березенко: «Обрати свого лікаря просто, як випити кави»

Імідж. Із 1 квітня в Україні стартувала деклараційна кампанія з вибору сімейного лікаря. Тільки в Чернігові лікарів цього профілю — понад сотня. І це не враховуючи педіатрів і терапевтів. Тому фахівців на всіх вистачить — заспокоюють у міському управлінні охорони здоров’я.

Про те, яким чином має відбуватися підписання декларацій, за яким алгоритмом і в які терміни, ми вирішили поспілкуватися з одним із авторів медичної реформи — народним депутатом Сергієм Березенком. Пропонуємо вашій увазі невелике інтерв’ю.

«Попри те, що кампанія стартує якраз у квітні, це не означає, що всім нам варто прожогом бігти в лікарню і похапцем обирати свого лікаря. На це дається розлогий проміжок часу — до кінця року. Тому встигнути повинні всі. Найголовніша ж умова залишається — попри відсутність декларації, вам усе одно не відмовлять у наданні медичної допомоги. Із цим суворо. Бо зрештою найголовніше для лікаря — це прийом хворих, лікувальна діяльність, а підписання декларацій — то вже додаткове навантаження. І зрозуміло, що у великому обсязі це неможливо зробити одразу. Як каже Уляна Супрун, навіть у наступному році можна спокійно підписувати декларацію», — починає розмову одразу із заспокоєння Сергій Березенко.

— А Ви вже визначилися з лікарем для себе й родини?

— Теж, як і всі, поки думаю. Звісно, радимося з дружиною, батьками. У нас же велика родина, а лікар має бути не лише фахівцем, а й тією людиною, якій довірятимемо ми всі, бо йдеться про людей різного віку, статі, уподобань. От у цьому і полягає основна складність.

— Який існує алгоритм підписання декларації?

— Міністерство охорони здоров’я вже опублікувало невеличку пам’ятку. Там насправді нічого такого надзвичайного нема — усе просто, як випити кави. По-перше, коли ви підете до лікарні записуватися, то візьміть із собою оригінали документів: паспорт та індивідуальний ідентифікаційний номер. Це важливо. Візьміть мобільний телефон. Якщо ви підписуєте декларацію з педіатром чи сімейним лікарем для дитини, то візьміть також свідоцтво про народження дитини. У лікарні ваші дані внесуть до спеціальної системи. Тому варто звернути увагу на те, щоб заклад, у якому працює обраний вами лікар, був підключений до системи «Електронне здоров’я» — eHealth. Уточніть цю інформацію в реєстратурі або в лікаря. Також ви можете перевірити це самостійно за посиланням: https://goo.gl/MLAuRR

— Наступний крок…

— Так: ваші дані та контактний телефон внесуть у систему «Електронне здоров’я». Це зробить уповноважена особа закладу первинної медичної допомоги: у різних медзакладах це може бути або реєстратор, або медсестра, або лікар. Декларації вносяться одразу в електронну систему. Після введення даних ви отримаєте СМС із кодом для підтвердження номеру телефону. Потім ваші папери роздрукують для перевірки всіх даних. Якщо все правильно, уповноважена особа медзакладу роздруковує ще один примірник декларації. Обидва примірники декларації мають бути ідентичними й без помилок. Пацієнт їх підписує. Один із примірників залишається в нього, інший — у медзакладу. Після перевірки лікар ставить електронний цифровий підпис працівника юридичної особи на декларацію та надсилає її в систему «Електронне здоров’я». Тобто кілька хвилин, не більше.

— А якщо в медичному закладі будуть упиратися і наполегливо радити пацієнту шукати лікаря за місцем прописки? Що тоді робити?

— Є нормативно-правові документи. Цитуєте наказ МОЗ № 503 про порядок вибору лікаря, який надає первинну медичну допомогу. Ідете до головного лікаря. Якщо не допомогло, звертаєтеся до міського або обласного управління охорони здоров’я.

— Медики кажуть, що в Чернігові лікарів має вистачити на всіх.

— Звісно, бо норми на одного лікаря ж фактично не змінилися. Як і нині, у реформі ми говоримо про педіатра та обслуговування 900 дітей, для лікаря-терапевта — 1800 людей, для сімейного лікаря — 2000 людей. Ці норми були і вчора, і 5 років тому. Тобто навантаження на лікаря лишилося тим самим. У Чернігові з кількістю пацієнтів та лікарів усе більш-менш збалансовано. Якщо й буде недобір у якогось лікаря, ну, що ж… Тоді він просто буде отримувати гроші за ту кількість пацієнтів, яка в нього вже є.

А чи знаєте ви..?

Скільки вже подано декларацій, у медичних закладах сказати не можуть. Бо не ведуть облік, оскільки документи фіксуються в електронних реєстрах. Повну статистику може надати хіба що Міністерство охорони здоров’я. Тому в медзакладах по всій країні коментують деклараційну кампанію лаконічно — процес підписання декларацій іде в штатному режимі, єдине, що дошкуляє, — це реєстр електронних декларацій на сайті «Електронного здоров’я», якому важко опрацьовувати одночасно весь масив даних з усієї країни. Тому буває, що система «підвисає», тобто пригальмовує.