Китайська вакцина від Covid-19: чому Україна закупила саме її і коли почнеться вакцинація | Події і коментарі

Китайська вакцина від Covid-19: чому Україна закупила саме її і коли почнеться вакцинація

У той час, коли більше 30 країн світу вже проводять масові щеплення від коронавірусу, Україна лише чекає на перші поставки вакцин та навіть не знає точної дати їх ввезення.Що відомо про вакцину для України та коли почнеться вакцинація?

Першим препаратом, який закуплять за державні кошти, стане вакцина китайської компанії Sinovac Biotech. І наразі вона є єдиним виробником, з яким вдалося домовитися нашим урядовцям. Та навколо цієї закупівлі вже спалахнула суперечка. Адже ця вакцина перебуває на завершальній третій фазі клінічних випробувань і зареєстрована в Україні вона буде лише після успішного завершення цієї фази. У цьому випадку уряд закупить у неї 1,9 мільйона доз вакцини CoronaVac за ціною 504 гривні за дозу. Перші 700 тисяч доз очікують у лютому, тоді ж і планують розпочати масову імунізацію груп ризику. 


Китайська вакцина CoronaVac, яку вирішила закупити Україна, належить до так званих інактивованих. Вірус вирощують на клітинних культурах і хімічно інактивують. Коли вакцину вводять в організм, імунітет реагує не лише на спайковий білок, а на весь вірус. Китайська вакцина дієва одразу проти кількох штамів коронавірусу SARS-CoV-2, стверджує виробник. Для вироблення імунітету необхідні, як і в усіх інших вакцинах від "ковіду", дві дози.

Індонезія стала першої в світі країною, де за межами Китаю, надали за скороченою процедурою дозвіл на використання вакцини CoronaVac. Як повідомляє інформаційне агентство Reuters з посиланням на індонезійське національне агентство з контролю за медичними препаратами BPOM, попередні результати пізнішої стадії дослідження засвідчили ефективність цієї вакцини на рівні 65,3 відсотка. Під час досліджень, що проводились у Бразилії, ефективність вакцини була на рівні 50 відсотків, в опублікованих у грудні попередніх результатах у Туреччині вказувалось на ефективність на рівні 91,25 відсотка, пише Reuters. 

Перевага вакцини CoronaVac полягає в доволі невибагливих умовах для її транспортування та зберігання, а саме при температурі від +2 до +8 градусів Цельсія. Цей аргумент став важливим для України, яка не має достатніх логістичних потужностей, аби транспортувати та зберігати вакцини із суворішими температурними вимогами. Так, вакцину, розроблену німецькою компанією BioNtech та її американським партнером Pfizer, яка була першою зареєстрована в ЄС, необхідно зберігати при наднизькій температурі мінус 70 градусів Цельсія. Це серйозно ускладнює її застосування в Україні.

Чому Україна купує саме китайську вакцину?

У листопаді міністр охорони здоров'я Максим Степанов розповідав, що Україна веде переговори з виробниками усіх ефективних вакцин проти коронавірусу. Серед них називали американську Moderna, Johnson & Johnson, американо-німецьку Pfizer і вакцини китайських виробників. У грудні міністр запевняв, що переговори з Pfizer вже на фінальній стадії і вакцини мають отримати у другому кварталі 2021 року.

У грудні препаратом Pfizer почали щеплювати людей у Європі, США, Канаді. Це поки що єдина вакцина, схвалена до використання Всесвітньою організацією охорони здоров'я. Проте наприкінці 2020 року з'ясувалося, що МОЗ уклало договір не з Pfizer, а з китайською Sinovac Biotech. Вона має поставити до України 1 млн 913 доз вакцин. То чому ж Україна обрала саме китайську вакцину?

"Поставки китайської вакцини було швидше і простіше організувати", - розповіли джерела у МОЗ.

Багато країн світу заздалегідь стали в чергу до виробників вакцин і підписували угоди про закупівлю на етапі, коли вакцини ще не були затверджені і виготовлені. Де у цій черзі Україна, не відомо. Перемовини України з Pfizer ще тривають, кажуть у МОЗ. Проте будь-які деталі називають засекреченими на вимогу виробника і не роблять жодних прогнозів, коли може надійти вакцина Pfizer. 

Можна було купити вакцину дешевше?

Як тільки стало відомо, що Україна купуватиме вакцину китайського виробника, в країні спалахнула суперечка навколо того, як саме відбувалась закупівля. Відповідно до українського законодавства, МОЗ може проводити закупівлі самостійно, через спеціально створене кілька років тому підприємство "Медзакупівлі" або через міжнародні організації. Однак в МОЗ повідомили, що закуповуватимуть вакцину не напряму у виробника, а через українського дистриб'ютора - фармацевтичне підприємство "Лекхім". У той же час, у державному підприємстві "Медичні закупівлі", яке займалося фінальною частиною укладання договору, запевняють, що МОЗ фактично самостійно визначив постачальника. За словами директора "Медзакупівель" Арсена Жумаділова, Україна могла би зараз уже мати два контракти з різними виробниками, а також отримати щонайменше на один долар нижчу ціну від фінальної, якби переговорами займалося не МОЗ, а власне "Медичні закупівлі" - державна структура, яка створювалась для того, аби забезпечувати прозоре, якісне та своєчасне постачання медичних препаратів.

Та вже 15 січня в МОЗ знову змінили інформацію про компанію, через яку будуть закуповувати вакцину. Тепер китайську вакцину для України поставлятимуть через британську компанію - Crown Agents. Це міжнародна організація, яка займається постачанням вакцин, зокрема, і для Великої Британії. 

Чи будуть купувати інші вакцини?

Міністр Максим Степанов запевняє, що найближчим часом Україна укладе контракти на поставку вакцин з "іншими виробниками", окрім Sinovac Biotech. Проте деталі цих перемовин невідомі. Крім закупівель за гроші держбюджету, ще один шлях, як Україна може отримати вакцини, - це глобальна ініціатива Covax.

*Це глобальна міжнародна програма, яка має розподілити вакцини чесно, попри добробут країн.

В рамках Covax Україна має отримати 16 млн доз різних вакцин. Найімовірніше серед них може бути вакцина компанії AstraZeneca, розроблена Оксфордським університетом. Її можна зберігати до шести місяців у звичайних холодильниках за температури від +2 до +8 С. Проте поставки цієї вакцини очікують не раніше травня 2021 року.

З кого почнуть вакцинацію?

В Україні, як і в усьому світі, першими щепитися від коронавірусу мають люди з груп ризику - медики, військові на Донбасі, поліція, люди з хронічними захворюваннями, освітяни.


Скільки коштуватиме вакцина?

Вакцини, які закуповуватиме держава або отримає в рамках механізму Covax, будуть безкоштовними.

Чи можна буде відмовитись від вакцинації?

Так. Попри всі заклики вакцинуватися, щеплення від Covid-19 є добровільним. 

Як і де будуть робити щеплення?

Поки що в Україні тільки затверджено попередній план вакцинації в якому вказані приблизні місця вакцинації. Вакцинуватимуть населення на базі наявних пунктів щеплень, мобільними бригадами з імунізації, а також у тимчасових центрах вакцинації. 

Чи можна буде купити вакцину?

Орієнтовно появу вакцин у мережах аптек очікують не раніше квітня 2021 року. Це може бути як Sinovac, так і вакцини інших виробників. Все залежить від переговорів фармкомпаній з виробниками і від процедури реєстрації вакцин.

Чи будуть в Україні вводити імунні паспорти?

Ні.

Як розповів головний санітарний лікар Віктор Ляшко, Україна розглядає варіант видачі іншого документу - свідоцтва про вакцинацію. Цей вид документу існував і раніше. У деяких країнах їх видавали як підтвердження про проведення вакцинації проти жовтої лихоманки чи поліомієліту. Після появи вакцини від коронавірусу деякі країни при перетині кордону замість ПЛР-тестів почали вимагати свідоцтва про вакцинацію. Наразі іноземці, які приїжджають до України, повинні мати поліс медичного страхування і негативний ПЛР-тест. Україна лише розглядає впровадження свідоцтва про вакцинацію. 

Будуть чи ні в Україні видавати такі свідоцтва, за словами пана Ляшка, вирішать тоді, коли стане відомо, "чи унеможливлює вакцинована людина поширення коронавірусної хвороби". Міжнародне свідоцтво про вакцинацію й імунний паспорт - це різні речі, каже Ляшко. Міжнародне свідоцтво - це документ, який використовують лише при перетині кордону.

Імунний паспорт - це документ, який засвідчує наявність імунітету від коронавірусу. ВООЗ застерігала від його використання. Україна теж. Таких паспортів в Україні видавати не будуть, заявив пан Ляшко.

За матеріалами BBC News Ukraine, Deutsche Welle, Reuters, ТСН.